Не един, а два пъти в последните няколко години настоящата кметица на община Чупрене, Мария Тодорова, е нарушила Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Тя повече от пет години не е подала пред Комисията задължителната декларация за участие във фирми и неправителствени организации, чийто срок е един месец от заемане на поста кмет през ноември 2023 г.
Тодорова е била длъжна още през 2019 г., когато е заместник-кмет, да напусне неправителствените организации, в които участва, тъй като е била в несъвместимост със заеманата длъжност още от тогава.
За далеч по-маловажни нарушения много кметове са били отстранявани от заеманите постове. Въпреки рецидива и явното нарушение на закона, Тодорова продължава да бъде недосегаема. Очевидно твърденията на хората от Северозапада, че Тодорова е креатура и покровителствана от Росица Кирова, депутат от Видин и бивш зам.-председател на Народното събрание, са верни.
Че има „отворен чадър“ над Мария Тодорова, се потвърждава от факта, че тя продължава да не напуска НПО „Местна инициативна група Западна Стара планина – Копрен – Миджур – Чипровци – Чупрене – Георги Дамяново – Ружинци“.
Нарушението на Мария Тодорова е още по-тежко, защото тя едновременно, като кмет, превежда пари от бюджета на община Чупрене към частното НПО МИГ и същевременно, като председател на неправителствената организация, определя как и къде да се харчат тези средства. Има и обосновани съмнения, че тя в лично качество е получавала пари от НПО. Тоест тя е „на входа и на изхода“.
Тодорова участва в две неправителствени организации. Докато е била зам.-кмет на Чупрене, в продължение на четири години е била член на Управителния съвет на друго частно НПО – „Еко иновейшън хъб – Стартъп вилидж Чупрене“. Тя остава в управата на това сдружение и след като е избрана за кмет. Тодорова напуска „Еко иновейшън хъб“ чак седем месеца след като става кмет на община Чупрене. От справка за актуалното състояние в Търговския регистър се вижда, че Мария Тодорова е освободена едва на 4 април 2024 г., въпреки че това е трябвало да се случи незабавно, още през ноември 2023 г.
По този начин, към момента на встъпването си в длъжност като кмет, Мария Тодорова е била член на две НПО, едната от които все още представлява. Това е абсолютно недопустимо. Законът за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси е пределно ясен. В чл. 3 са изброени лицата, заемащи публични длъжности по смисъла на закона. В точка 8 е записано, че той се отнася за „кметове, зам.-кметове на общини и на райони“. Те нямат право да участват във фирми, включително и в неправителствени организации.
Тоест нарушението на Мария Тодорова е двойно – веднъж като зам.-кмет и втори път като кмет на община Чупрене.
Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) вече проверява кметицата на Чупрене, след като преди месец е сезирана със сигнал от неправителствена организация. Дали „отвореният чадър“ над Тодорова ще се затвори, ще научим след приключването на разследването. По-важният въпрос е дали ще има политически натиск върху разследващия орган.