„Управлението на личните финанси и кредити е от изключително важно значение. Той е един от основните елементи на финансовата грамотност и финансова култура. И на всички онези учения и компетентности свързани с него.“, с тези думи се обърна заместник-министъра на образованието и науката Емилия Лазарова към дванайсетокласниците в 127 СУ “Иван Николаевич Денкоглу” в София при откриването на Националната кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения“. Кампанията е по инициатива на Камарата на частните съдебни изпълнители и е насочена към младежи от средните училища на възраст между 17 и 19 години.
Лазарова отбеляза, че МОН работи активно за разработването на Национална стратегия за финансова грамотност и напомни, че в учебните материали са интегрирани знания по темата. „Кампанията на КЧСИ обаче дава по-различен поглед за управлението на финансите - управлението на личните финанси и кредитите. В крайна сметка това е една от основните грамотности, които трябва младите хора да имат.“, подчерта заместник-министъра.
„Надявам се с тази кампания да обърнем внимание на младежите, на родителите и обществото като цяло, за това че има нужда да се работи по въпроса за финансовата култура защото грешните финансови решения могат да определят целия ни живот.“, заяви председателя на КЧСИ Георги Дичев.
На свой ред директора на 127 СУ Александър Лазаров подчерта в изказването си, че основна задача на училищата е да подготвят своите възпитаници за предизвикателствата на живота. Именно затова смята, че кампанията на КЧСИ има добавена стойност за подрастващите, която ще ги съпътства занапред.
Председателят на КЧСИ Георги Дичев изрази тревожност, че има тенденция все повече млади хора да стават длъжници. Дичев представи данните на КЧСИ за длъжниците към м. ноември 2024 г., които показват, че броят на тези от тях до 20 г. е 4 000, до 25 г. е 36 000, а между 25 и 30 г. са 80 хил. лица (общо 120 хил. длъжници на възраст до 30 години).
„Нашият стремеж е чрез тази кампания младите хора да могат да вземат правилни финансови решения на база на собствените си познания. Както и да разбират отговорността, което поемат. Ще направим всичко възможно да покрием всички училища изявили желание до края на учебната година.“, подчерта председателя на КЧСИ. Досега близо 100 училища от цялата страна са заявили желание за участие, като интересът към кампанията продължава.
Националната кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения“ ще продължи до края на учебната 2024/2025 година. В класните стаи ще влязат съдебни изпълнители, които с примери от практиката ще изнасят лекции, съдържащи насоки за: грижа за личните финанси, управление на приходите и разходите, планиране на кредити и базови знания за тях.