Щатският долар поскъпва спрямо рублата до най-високи нива от началото на руската военна инвазия в Украйна. Обезценката на руската валута е в тандем със спада на Московската фондова борса и обявените от САЩ преди дни нови санкции, обхващащи около 50 руски банки с връзки към глобалната финансова система за разплащания SWIFT.
Последна цел на американските санкции беше "Газпромбанк", която обслужва международни плащания за ключовия износител на руски природен газ в лицето на "Газпром".
"Участниците на пазара активно купуват чуждестранна валута, за да извършват своевременно плащания към контрагентите. Санкциите създават опасения, че в близко бъдеще притокът на валута от износителите може да бъде ограничен", посочи за агенция Блумбърг Евгений Локтюхов от Промсвязбанк.
По-време на търговията в сряда доларът поскъпна с близо 7% към 113,00 рубли, достигайки най-високи ниво от март 2022 г., когато бяха въведените и първите западни санкции срещу Русия след началото на нейната военна инвазия в Украйна през февруари същата година.
От началото на август насам руската валута вече се обезцени с близо 25% спрямо долара.
Графика долар/рубла
Обезценяването на рублата се допълва от спада с повече от 20% на фондовата борса в Москва тази година, тъй като инвеститорите пренасочват спестяванията си от акции към депозити, които предлагат лихва над основната лихвена ставка на Руската централна банка от 21%.
Сега анализаторите прогнозират, че рублата може да достигне нива от 115-120 спрямо долара преди края на годината, като някои от тях призовават правителството и централната банка на страната да предприемат действия като принуждаване на износителите да продават повече твърда валута, както и увеличаване на продажбите на валута от страна на държавата.
Руското правителство обаче също изглежда, че девалвира рублата, за да запази конкурентоспособността на износа, като финансовият министър Антон Силуанов заяви във вторник, че настоящият валутен курс е "много, много благоприятен за износа".
Руската валута се обезценява и спрямо китайския юан, като само в рамките на днешната търговия поевтинява с почти 2% към 15 рубли за един юан, а от началото на година поевтинява с около 16%.