Еко

Екоминистърът настоява за повече инвестиции във ВиК мрежата

   
Екоминистърът настоява за повече инвестиции във ВиК мрежата

Ефективно използване на водите. Това бе обсъдено на заседанието на Съвета по водите към МОСВ. Служебният екоминистър Петър Димитров посочи, че тази години имаме намален валеж и намален оток на водите. Ситуацията с валежа и нивото на отока е тревожно, предупреди той. Липсата на води и на адекватна инфраструктура е основен проблем за водите за напояване и за питейни нужди.

Някъде загубите са над 90%, свързани с напояването и с 80% за питейно-битови цели, стана ясно от думите му. Софийска вода е добър пример как да се пести вода. Те са намалили с 80% загубите си. Затова и Софийска водасега помага на Плевен. Става въпрос за подмяна на мрежата там, където се губи най-много вода и намаляване на налагането в тези зони.

Министър Димитров настоява за инвестиции във ВиК мрежата. Именно там са загубите. Но пък, по думите му, трябва да свикнем със засушаването. Освен това трябва да се търсят алтернативни източници на водоснабдяван, според екоминистъра. Това обаче не е достатъчно, а да се акцентира и върху каналната мрежа. Троян е позитивен пример, където загубите са намалели с около 80%. Добър пример за решаване на водната криза е Враца. Местната власт трябва да е адекватна на климатичните изменения, посочи още министърът. България е бедна на водни ресурси, каза Димитров.

83% от водния ни ресурс е свързан с река Дунав. Сега обаче не се използва и капка от тази река, заяви министърът. Отново той препоръчва на общините да приоритизират проектите. Язовирите в момента са пълни на около 60%, стана ясно още от думите на екоминистъра. Половин милиард кубични метра са загубите за година. Това е колкото потреблението на година за промишлено и битово ползване. Но пък ремонтирането на ВиК инфраструктура не било чак толкова скъпо и не е вярно твърдението, че пари няма.7,1 милиарда лева има само по програмата на МРРБ за общините.