Избраният за следващ президент на САЩ Доналд Тръмп посочи адвоката Каш Пател, известен като негов горещ привърженик, за бъдещ директор на Федералното бюро за разследване (ФБР) – водещата федерална правоприлагаща агенция на САЩ, съобщи Асошиейтед прес.
Агенцията определя номинацията на Пател като поредната „бомба“, която Тръмп хвърля във Вашингтон и тест за това как републиканците в Сената ще подходят при утвърждаването на номинациите му.
„Горд съм да обявя, че Кашяп „Каш“ Пател ще служи като следващ директор на Федералното бюро за разследване. Каш е блестящ адвокат, следовател и борец на „Америка на първо място“ (организация за промотиране на политиките на Тръмп – б.ред.), който е прекарал кариерата си в разобличаване на корупцията, защита на справедливостта и защита на американския народ“, написа бъдещият американски президент в своята социална мрежа „Трут Соушъл“ (Truth Social).
Тръмп допълни, че Пател „изигра ключова роля в разкриването на лъжата „Русия, Русия, Русия“ (т.е. обвиненията, че Русия е оказала подкрепа на президентската му кандидатура – б.ред.), като застана в защита на истината, отговорността и Конституцията“.
Остава неясно дали Пател би бил утвърден на поста дори от доминирания от републиканците Сенат, макар че Тръмп е споменавал възможността за временни назначения между сесиите на Сената, за да прокара своите кандидатури.
Ако бъде назначен, Пател ще смени начело на ФБР Кристофър Рей, който беше назначен от Тръмп през 2017 г., но бързо изпадна в немилост. Макар че мандатът му е десетгодишен, смяната на Рей не е неочаквана, като се имат предвид дългогодишните критики на Тръмп към ФБР и него лично, включително и заради обиска в имота на Тръмп във Флорида за класифицирани документи, който доведе до повдигането на обвинения.
В по-ранни изказвания Пател се е обявявал за намаляване на „отпечатъка“ на ФБР – за разлика от предишните директори, които настояваха за повече ресурси за агенцията. Пател дори предложи централата на ФБР във Вашингтон да бъде закрита и „отворена отново на следващия ден като музей на дълбоката държава“ – пейоративно определение на Тръмп за федералната бюрокрация.
Пател е казвал още, че има намерение упорито да преследва правителствени служители, от които изтича информация към медиите, както и да промени закона, за да направи по-лесно съдебното преследване на журналисти.
В интервю за Стив Банън миналия декември Пател заяви, че той и други „ще излезем и ще открием конспираторите не само в правителството, но и в медиите“.
„Ние ще преследваме онези в медиите, които излъгаха за американските граждани, които помогнаха на Джо Байдън да манипулира президентските избори“ през 2020 г., заяви Каш Пател.
Той е син на имигранти от Индия и бивш служебен защитник, който след това прекара няколко години като прокурор в Министерството на правосъдието, преди да привлече вниманието на Тръмп като служител на постоянната комисия по разузнаването на Камарата на представителите.
Отново в събота Тръмп обяви, че ще номинира шериф Чад Кронистър, началник на полицията в окръг Хилсбъро, Флорида, за ръководител на Агенцията за борба с наркотиците (ДЕА).
Друга номинация на Тръмп, обявена в събота, която вероятно ще предизвика дискусии, е тази на строителния предприемач Чарлс Къшнър, баща на зет му Джаред Къшнър, за посланик във Франция.
Чарлс Къшнър беше помилван от Тръмп през декември 2020 г., след като се призна за виновен по обвинения в укриване на данъци и незаконни дарения за предизборни кампании.
Прокурорите твърдяха още, че Чарлс Къшнър е открил, че съпругът на сестра му съдейства с федералните власти в разследването, и е наел проститутка да го подмами, след което е записал срещата им в мотел с камера и е изпратил записа на собствената си сестра.
В крайна сметка Къшнър се призна за виновен по 18 обвинения, включително укриване на данъци и опит за въздействие върху свидетел. Той беше осъден на две години затвор през 2005 г./БТА