За нас е важно да няма увеличение в основните данъци - ДДС, корпоративен данък, данък върху доходите на физически лица и осигуровките. Те оказват пряко влияние или върху инфлацията, или върху икономическото развитие. Затова предлагаме мерките с най-малък негативен ефект върху страната. Това заяви финансовият министър Людмила Петкова на брифинг за Бюджет 2025.
"При анализа на приходите и разходите, беше установено, че разходите по действащите политики и законодателство, са с 18 млрд. повече от приходите. В тази връзка бяха набелязани мерки. Част от приходните мерки няма да бъдат внесени, например тази за увеличаване на осигуровките. Облагане на свръхпечалбата на банките, данък върху подземните богатства, двете данъчни амнистии - едната за декларирани, но невнесени в срок данъци и осигуровки, другата - за недекларирани доходи. Обсъждаме увеличение на акциза за тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки. Законът за бюджета ще бъде в рамките на 3%. Провеждаме срещи във връзка с набелязаните мерки. Финансовата стабилност е най-важното за служебното правителство. Бюджетът ще гарантира устойчивост", съобщи министърът.
По думите на Петкова по отношение на разходите са обсъждани няколко мерки. "Част от възнагражденията, заложени в законите за МВР, МО, средното образование, да бъдат отложени с 6 месеца до 1 година. След проведените консултации решихме те да бъдат предоставени в размер и по начин, гласуван от НС. Предвижда се и 10% политика по доходите и актуализиране на пенсиите по швейцарското правило", обясни Людмила Петкова.