Икономика

Газът е поскъпнал с 21% в Европа през ноември

   

  google

Цената на газа в Европа през ноември се е повишила с 21%, до около 521 USD за 1000 куб. м, според данни на лондонската фючърсна борса ICE. Основните фактори за това увеличение бяха рекордно изтегляне от европейските хранилища на фона на застудяване, изявления за спиране на потоците на руски газ от австрийската OMV и рискове за плащане на доставки от Руската федерация поради санкциите на САЩ срещу Газпромбанк.

Ако на 31 октомври фючърсите на газ се търгуваха около 432 USD за 1000 куб.м, след което на 30 ноември търговията затвори на 521 USD - с 21% повече от края на миналия месец.

Увеличението на цените на газа се дължи на няколко фактора. Това до голяма степен се дължи на рекордните темпове на изтегляне на газ за ноември от европейските подземни хранилища (ПГХ) на фона на студеното време. В момента европейските ПГХ са запълнени под 87% и съдържат около 96 милиарда кубични метра. м газ. От началото на отоплителния сезон в края на октомври страните от ЕС вече са взели почти 11 милиарда кубически метра от хранилищата. м газ. В същото време Европейският център за средносрочни прогнози за времето очаква най-студената зима в региона през последните години.

В допълнение, изявленията за спиране на руските газови потоци от австрийската OMV, въпреки факта, че обемът на доставките в посока Австрия остава същият, добавиха страховете на пазара. OMV съобщи, че е получила от Gazprom Export известие за прекратяване на доставките на газ по австрийския договор от 16 ноември. Това се дължи на факта, че OMV реши да възстанови компенсацията, присъдена ѝ от арбитраж в спор с Gazprom Export. 230 милиона евро за плащания по договора за доставка на газ за Австрия през Украйна. Недостатъкът по договора с Германия, довел до съдебния спор, възникна след експлозията на газопровода "Северен поток". и в условията на недостъпност на газопровода Ямал - Европа поради санкции.

Също в края на ноември САЩ наложиха санкции срещу Газпромбанк, през която се обработват чуждестранните плащания за руски газ и петрол. След това Турция заяви, че санкциите са имали негативно въздействие върху републиката, а унгарското правителство не вижда проблеми с плащането на газ поради санкции срещу Газпромбанк. Ръководителят на унгарското външно министерство Петер Сиярто обаче обсъди този въпрос с първия заместник-министър на енергетиката на Руската федерация Павел Сорокин. Експерти, интервюирани от ТАСС, казаха, че санкциите на САЩ могат да принудят чуждестранните купувачи на руски петрол и газ да търсят алтернативни методи на плащане поради риска от вторични санкции и да понесат високи разходи, а в случая с Европа те ще доведат до повишаване на цените за въглеводороди от Русия.

По-рано по данни на Eurostat и свои собствени изчисления, съобщи, че през септември Европейският съюз е купил руски газ по тръбопроводи за максимум от февруари 2023 г. - 840 милиона вноса на LNG от Русия в стойностно изражение стана най-големият от април 2024 г.

Ръководител на Газпром Алексей Милер насочи вниманието към появата на спекулативен капитал на европейския газов пазар, което води до повишена нестабилност на цените в региона. Средната годишна цена на газа в Европа, която ще се формира до края на 2024 г., е два пъти по-висока от средната цена за периода 2016-2020 г., отбеляза той.