Новини

За рекорден 9-и опит депутатите отново не избраха председател на парламента

   
За рекорден 9-и опит депутатите отново не избраха председател на парламента

Рекордният девети опит на депутатите да изберат председател на парламента завърши неуспешно. От ПП-ДБ предложиха поста да заеме Атанас Атанасов. „БСП - Обединена левица” запази кандидатурата си в лицето на Наталия Киселова. От „Възраждане” препотвърдиха номинацията на Петър Петров. „Има такъв народ” отново издигна Силви Кирилов. 

Началото на заседанието беше поставено в 11 часа. След разгорещени дебати в залата беше дадена 30 минути почивка. Последва нов епизод на размяна на реплики между депутатите. Малко преди 15 ч. председателстващият Силви Кирилов обяви един час пауза. След нея народните представители пристъпиха към гласуване на кандидатурите за шеф на Народното събрание. 

Гласуването

Първо на гласуване беше подложена кандидатурата на Атанасов. Подкрепиха го 56 депутати, 104 бяха против, а 77 се въздържаха. След като предложението той да оглави парламента не беше прието, номинацията му беше прегласувана. Тогава 56 народни представители бяха „за”, 109 не го подкрепиха, а 73 се въздържаха.

„За” Наталия Киселова гласуваха 87 депутати. Тя не беше подкрепена от 63 народни представители, а въздържалите се бяха 88. Кандидатурата ѝ беше прегласувана. След това гласовете за нея бяха 88 „за”, 64 „против” и 86 „въздържал се”. Предложението не беше прието.

Петър Петров от „Възраждане” събра 45 гласа „за”,129 депутати се обявиха против номинацията му, а 63 се въздържаха. Предложението не беше прието.

Най-възрастният депутат, номиниран за председател от ИТН – Силви Кирилов, получи подкрепата на 48 депутати. 120 бяха „против”, а 70 се въздържаха. Предложението не беше прието, след което се стигна до прегласуване. Тогава гласовете бяха 82 „за”, 121 „против” и 35 „въздържал се”. Предложението отново не беше прието.

До балотаж достигнаха Наталия Киселова и Силви Кирилов. „За” Киселова бяха 88 народни представители, 61 гласуваха „против”, а 89 се въздържаха. Предложението не беше прието. Кирилов подкрепиха 99 депутати, 119 бяха против, а 20 се въздържаха. Предложението не беше прието. След това Тошко Йорданов от ИТН посочи, че с гласовете на ДБ и „още трима” може да се избере председател на парламента и поиска прегласуване. Резултатът след това беше 100 гласа „за” Кирилов, 119 „против” и 19 „въздържал се”. Предложението не беше прието.

Коментарите преди гласуването

„Атанас Атанасов е един от най-познатите членове на парламента. Като заместник-председател на Народното събрание в няколко легислатури е показал, че когато председателства заседанието, може да овладява трудна ситуация. Атанасов, освен политически опит, има и гръбнак, който ще позволи, ще наложи това Народно събрание да има проевропейски и антикорупционен дневен ред. Нека да кажем, че в тази зала ясно се очертават две тенденции. Едната иска незабавни избори, да прати държавата за осми предсрочен вот. Другата тенденция в тази зала, която подкрепяме ние, заедно с мнозинството български избиратели, иска управление, проевропейско, антикорупционно. Трябва да си дадем отговор на това предизвикателство. С подкрепата на Атанасов ние вярваме, че ще се отключи работата на 51-вото Народно събрание и ще станат възможни разговорите за формиране на управление, което нашите съграждани очакват и за което нашите съграждани са ни изпратили тук”, каза Надежда Йорданова от ПП-ДБ.

„Това, което ни радва е, че през последните дни и неправителствени организации, включително „Правосъдие за всеки”, различни юристи и конституционалисти подкрепиха Наталия Киселова. Това само по себе си ясно говори какво е виждането на обществото, след като и тези неправителствени организации и изявени юристи срещу антикорупцията, срещу корупцията, срещу всичко, което се случва в България, подкрепят доцент Киселова”, каза Борислав Гуцанов от „БСП – Обединена левица”. Той посочи, че се надяват да получат подкрепата на останалите партии. И благодари на формациите, отзовали се на поканата за разговори.

„Бойко Борисов пряко каза, че ще подкрепи кандидата на БСП Наталия Киселова още на първи тур. Което е политическа заявка. Това послание означава следното - че кандидатът, който е най-близък за тях, е г-жа Киселова от БСП. Това е посланието на Бойко Борисов. Иначе няма логика при наличието на десен опитен кандидат като Атанас Атанасов. Името на Атанасов го чухме за първи път от ГЕРБ”, каза Мартин Димитров от ПП-ДБ.

Тома Биков от ГЕРБ-СДС обясни, че са готови да подкрепят председател на парламента от друга политическа сила, включително от ПП-ДБ, ако това е част от споразумение за коалиция за управление на страната. „Ясно посочихме четири формации, с които бихме провели подобни преговори – ПП-ДБ, ИТН и БСП. В този смисъл ние стоим в тези рамки. Проблемът е, че от ПП-ДБ ние нямаме заявка за водене на каквито и да е било разговори, включително за подкрепа на кандидатурата на Атанасов. Няма да ви дадем подкрепа, докато не поискате публично подкрепа от ГЕРБ-СДС”, подчерта депутатът. Той обвини ПП-ДБ, че половината от парламентарната им група иска предсрочни избори, а другата – не желае това. „Вие имате проблем във вашата група с решението дали искате да има управление на страната, или не. Съгласен съм, че ДБ полага усилия за това. Но от другата страна виждам тежък проблем”, е мнението на Биков.

Според съпредседателя на ПП-ДБ Асен Василев месец по-късно от ГЕРБ-СДС „са изплюли камъчето” за това, че искат да сформират управление с БСП, ИТН и ПП-ДБ. „Обаче не сте готови да подпишете декларацията, която изолира Пеевски от участие във властта. Моят въпрос към вас е – защо. Ние в декларацията ясно сме записали законодателството, което искаме да мине през парламента. То е ясно и за вас, но може би е неудобно”, подчерта Василев. Относно бюджета той каза: „Който говори за някакви дупки от 18 млрд., има дупка в главата. Това, което може би е дефицит - че накрая на годината не се разпределят едни пари към едни фирми с решение на кабинета. Това е дефицит за тези фирми, но не и за всички граждани, които имат втория най-висок ръст на доходите в ЕС, откакто вие сте излезли от управлението”, обърна се Василев към ГЕРБ-СДС.

„В момента, в 51-вото Народно събрание, именно „Демократична България” е тази, която блокира работата ни. Можехме да сме започнали доста по-рано законодателната си дейност. В момента изглеждате малко като зарязано гадже, защото господин Борисов е решил да подкрепи кандидатурата на Наталия Киселова. Разберете се с Борисов, но не занимавайте цялата зала с вашата ревност”, апелира Павела Митова от ИТН.

След спорове между депутати от ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, от парламентарната трибуна Бойко Борисов се обърна към народните представители от ГЕРБ и поиска партията му да изглежда „такава, каквато е, и да не се подвежда”. „Защо падаме толкова ниско? Да продължаваме да ровим там, където не е красиво за нито една от двете партии – защо?”, попита той. „Излизаме като две авиокомпании, които се състезават да обясняват колко повече самолети са паднали на другите. Къде е логиката? И ИТН, и БСП имат история. И с вас, и с нас. Колегите от „Възраждане” сега влизат в тази игра”, допълни Борисов. 

Позициите в кулоарите

„Дни наред аз се отказах от всичко на света – от Рая Назарян, от мен. Предложих всички варианти. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

„Дойдоха колегите от БСП и поискаха подкрепа. Тъй като им дължим такава от времето на Вежди Рашидов. С Атанасов сигурно проведох маса разговори, с Ивайло Мирчев, с Божидар Божанов и им обясних - дайте да седнем, да искаме почивка, подписваме коалиционно споразумение ПП-ДБ и ГЕРБ и тогава избираме Атанасов”, поясни Борисов.

Той посочи, че партията му няма да издигне отново Назарян и ще подкрепи номинираната от „БСП - Обединена левица” Наталия Киселова, както и миналата седмица. „Ние сме последователна партия”, поясни Борисов.

Лидерът на ГЕРБ обяви, че от формацията му ще предложат всяка група в парламента да изчете имената на депутатите си, за да започнат консултациите при президента за съставяне на правителство. Борисов уточни, че ако получи първия мандат, ще покани на разговори всички партии без „ДПС - Ново начало” и АПС. 

„Нямаме доверие на ГЕРБ. 38 дни те правиха всякакви тактически ходове само и само да забавят заработването на този парламент. Това го виждаме и днес от трибуната. От „Продължаваме Промяната” разговори с ГЕРБ не сме водили и не смятаме, че трябва да се случват, освен пред камери, защото тези хора в момента само разиграват, едната партия, другата, третата, за да забавят парламента да заработи, за да може Сарафов да бъде избран”, заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.

„Това, което ние ще направим днес - подкрепяме нашия коалиционен партньор ДСБ с неговата кандидатура на първи и втори тур. Ако обаче нашите гласове трябват, за да се отпуши, за да тръгне този парламент, на втори тур ще подкрепим и най-възрастния председател. Време е този парламент да заработи, от всеки ден забава печели главният прокурор Сарафов”, допълни той.

Петков съобщи, че Даниел Лорер и Явор Божанков няма да подкрепят Силви Кирилов. „Но ние сме си дали ясно нашата политическа дума там и си оттеглихме доверието”, уточни Петков.

Лидерът на „ДПС - Ново начало” Делян Пеевски посочи, че е съгласен с предложението на Бойко Борисов да се сформират парламентарни групи и без избран председател на парламента. „Няма друг вариант, виждате какво става вътре - трагедия. Пореден ден за какво сме дошли - да се излагаме пред хората? Това не работи вече”, заяви той.

„Трябва да го осъзнаят, да изчистят групите, да мине рулетката и да се приключва. В момента даваме време за друг проект, който се готви. Убеден съм, че тук загрява друг проект - гледайте изявите, кой къде се разхожда, какво говори. Да идва новия проект, защото това е срам”, допълни Пеевски.

„Знам какви резултати ще има „ДПС - Ново начало”. Хората искат избори”, коментира още той. „Да излизаме, да има ясен победител, да има втора партия, трета. Да има правителство и България да върви по европейския път”, настоя Пеевски. Той каза още, че „ДПС-Ново начало” няма да даде подкрепа за нито един от предложените за председател на НС.


Анкета

Каква сума ще похарчите за Коледните празници?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14