Свят

Букурещ: Румъния е цел на агресивни руски хибридни действия

   
Букурещ: Румъния е цел на агресивни руски хибридни действия

Министерството на външните работи на Румъния съобщи, че е информирало съюзническите държави за опитите за външна намеса в предизборната кампания и уверява, че Букурещ ще предприеме действия в този контекст, предаде агенция Аджерпрес.

"Румънските власти провеждат разследване на този опит за намеса, което продължава. Информирали сме нашите съюзници за този опит за външна намеса и ще предприемем всички необходими мерки за защита на демокрацията, националната сигурност и суверенитета", се посочва в изявление на МВнР, изпратено днес до Аджерпрес.

Румъния остава твърдо решена да защитава своите демократични институции и процеси в условията на „безпрецедентна външна намеса и манипулация“, посочва министерството.

Румънските власти решиха да разсекретят и оповестят доклади, съдържащи „релевантна информация за злонамерени външни операции, включително незаконно финансиране, изкуствено усилване на цифрови кампании и широкомащабни кибератаки, насочени към президентските избори в Румъния".

Разсекретените доклади показват „безпрецедентна и значителна външна намеса, насочена срещу демократичните институции и процеси“, посочва румънското МВнР.

Тези действия са част от постоянен и настойчив опит да се подкопае твърдият ангажимент на Румъния към евроатлантическите ценности и членството на страната в ЕС и НАТО, се казва в изявлението.

В информацията, представена от Румънската разузнавателна служба (SRI), Службата за външно разузнаване (SIE) и Министерството на вътрешните работи на заседанието на Върховния съвет за национална отбрана (CSAT) на 28 ноември, която беше разсекретена снощи от президента Клаус Йоханис, се посочва, че Румъния е цел на агресивни руски хибридни действия.

От разсекретената информация стана ясно, че финансирането на кампанията на независимия кандидат Калин Джорджеску в ТикТок възлиза на един милион евро, докато той твърди, че не е изхарчил и една лея, както и че са налице действия на „държавен киберактьор“ върху информационната и комуникационна инфраструктура, участваща в изборния процес. Според представената от разузнаването информация кибератаките са продължили в деня на изборите и в нощта след тях - на 25 ноември, като за осъществяването им са използвани компютърни системи от 33 държави чрез усъвършенствани методи за анонимизиране, за да се затрудни процесът на проследяване.

Калин Джорджеску ще се изправи на балотаж на 8 декември срещу проевропейската кандидатка Елена Ласкони, лидер на дясноцентристката реформаторска партия „Съюз за спасение на Румъния“.

Вчера лидерите на четири проевропейски партии, сред които „Съюз за спасение на Румъния“, се договориха за коалиция на фона на възхода на кандидати на крайната десница.

Най-голямата партия – Социалдемократическата, на премиера Марчел Чолаку, Национално-либералната партия, Демократичният съюз на унгарците в Румъния, „Съюз за спасение на Румъния“ на Елена Ласкони и парламентарната група на националните малцинства (17 депутати) се договориха да започнат преговори за съставяне на проевропейско парламентарно мнозинство, след като три крайнодесни партии спечелиха около 30 процента от гласовете на парламентарните избори на 1 декември.

Премиерът Марчел Чолаку също така обяви, че подкрепя Елена Ласкони на втория тур на президентските избори.

Представители на проевропейските партии отправят и днес призиви към избирателите на 8 декември да отхвърлят екстремизма и да защитят европейския път на Румъния. (БТА)