Свят

Свалянето на Башар Асад - повратен момент за Близкия изток

   
Свалянето на Башар Асад - повратен момент за Близкия изток

Сирийски бунтовници превзеха вчера столицата Дамаск, без да срещнат съпротива. Светкавичното настъпление принуди Асад да избяга в Русия след 13 години гражданска война и 6 десетилетия авторитарно управление на неговото семейство, предаде Ройтерс.

Един от най-големите повратни моменти в Близкия изток от поколения, падането на правителството на Асад помете бастиона, от който Иран и Русия оказваха влияние в арабския свят. Москва даде на него и семейството му убежище, съобщиха руски медии.

Внезапното му сваляне от власт от бунтовнически групировки, подкрепяни отчасти от Турция и имащи корени в джихадисткия сунитски ислям, ограничава способността на Иран да изпраща оръжия на съюзниците си и може да коства на Русия военноморската ѝ база в Средиземно море. То може да проправи път към това милиони бежанци, разпръснати от повече от десетилетие в лагери в Турция, Ливан и Йордания, най-сетне да се завърнат по домовете си.

За сирийците това породи внезапен и неочакван край на дълбоко замразена от години война със стотици хиляди загинали, превърнати в пепел градове и изтърбушена от световните санкции икономика. "Колко хора бяха разселени по света? Колко хора живяха в палатки? Колко се удавиха в моретата?", попита бунтовническият командир Абу Мохамед ал Голани хората, събрали се вчера в Омаядската джамия в Дамаск. "Нова история, братя мои, се пише в целия регион след тази велика победа", каза той и добави, че ще с упорит труд Сирия ще бъде "пътеводна звезда за ислямската нация".

Полицейската държава на Асад, известна още от времето, когато баща му завзема властта през 60-те години на миналия век, като една от най-жестоките в Близкия изток със стотици хиляди политически затворници, се стопи изведнъж.

Смаяни и въодушевени затворници излязоха от затворите, след като бунтовниците разбиха ключалките на килиите им. Събрали се след раздяла семейства плачеха от радост. Освободени затворници бяха заснети на разсъмване да тичат по улиците на Дамаск, държейки нагоре пръстите на двете си ръце, за да покажат колко години са били в затвора.

"Ние свалихме режима!" - викаше един глас, докато един затворник крещеше и скачаше от радост.

Обезобразени изображения на Асад

Докато слънцето залязваше за първи път в Дамаск без Асад, пътищата, водещи към града, бяха предимно празни, с изключение на мотоциклети, превозващи въоръжени мъже, и автомобили на бунтовниците, покрити с кал като камуфлаж.

На пътя между столицата и границата с Ливан се виждаха мъже, които плячкосваха търговски център, натъпкваха стоки в найлонови торби и след това в пикапи. Безбройните контролно-пропускателни пунктове по пътя към Дамаск бяха празни. Плакати на Асад бяха разкъсани на нивото на очите му. Горящ сирийски военен камион стоеше напреки на пътя на изхода от града.

Гъст черен дим се издигаше от квартал "Мазех", където според двама източници от службите за сигурност по-рано Израел е нанесъл удари срещу подразделения на сирийската държавна сигурност.

На места се чуваше периодична стрелба в явен знак на тържество.

Магазините и ресторантите затвориха рано в съответствие с комендантския час, наложен от бунтовниците. Малко преди той да влезе в сила, се виждаха хора, които бързо се прибираха по домовете си с купища хляб.

По-рано бунтовниците заявиха, че са влезли в столицата, без да има следи от армейски части. Хиляди хора в коли и пеша се събраха на централния площад в Дамаск, като махаха с ръце и скандираха „Свобода“.

Хора бяха забелязани да влизат в президентския дворец „Ар Рауда“, а някои от тях изнасяха мебели отвътре. Мотоциклет беше паркиран върху изкусно подредения паркет на позлатена зала.

Сирийската бунтовническа коалиция заяви, че работи за приключване на предаването на властта на преходен управленски орган с изпълнителни правомощия.

„Великата сирийска революция премина от етапа на борбата за сваляне на режима на Асад към борбата за съвместно изграждане на Сирия, която да е достойна за жертвите на нейния народ“, се казва още в изявлението.

Мохамед Гази ал Джалали, министър-председател по времето на Асад, призова за свободни избори и заяви, че се е свързал с Голани, за да обсъдят преходния период.

Голани, чиято групировка някога беше сирийски клон на "Ал Каида", но работи за това да си изгради по-умерен имидж, за да успокои членовете на малцинствените верски групи и чуждите държави, заяви, че няма място за връщане назад.

Арабският свят е смаян

Темпото на събитията изуми арабските страни и породи опасения за още по-голяма нестабилност в допълнение към войната в Газа.

В телевизионно обръщение президентът на САЩ Джо Байдън приветства падането на Асад, но призна, че това е и момент на риск и несигурност.

"Докато всички ние се обръщаме към въпроса какво следва, Съединените щати ще работят със своите партньори и заинтересованите страни в Сирия, за да им помогнат да управляват риска", каза Байдън.

Ликуващи поддръжници на бунта препълниха сирийските посолства в различни градове по света, като свалиха червено-бяло-черните знамена от времето на Асад и ги замениха със зелено-бяло-черното знаме, издигнато от неговите противници.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви, че падането на Асад се дължи на ударите, които Израел е нанесъл на Иран и ливанския му съюзник "Хизбула", някогашна опора на силите за сигурност на Асад.

"Варварската държава падна", заяви френският президент Еманюел Макрон.

Когато празненствата отшумят, новите лидери на Сирия ще се изправят пред нелеката задача да се опитат да осигурят стабилност в една разнородна страна, която ще се нуждае от милиарди долари помощ.

По време на гражданската война, която избухна през 2011 г. като въстание срещу Асад, неговите сили и руските им съюзници сринаха цели градове до основи. Кризата с бежанците в Близкия изток беше една от най-големите в съвременността и предизвика политически вълнения в Европа, когато през 2015 г. пристигнаха един милион души.

През последните години Турция подкрепяше някои бунтовници в северозападната част на Сирия и по границата си. Съединените щати, които все още имат 900 войници на терен, подкрепиха ръководения от кюрдите алианс, който се бореше с джихадистите от "Ислямска държава" в периода 2014-2017 г.

Най-големите стратегически губещи са Русия и Иран, които се намесиха в началото на войната, за да спасят Асад, като му помогнаха да си върне по-голямата част от територията и всички големи градове. Фронтовите линии бяха замразени преди четири години по силата на споразумение, което Русия и Иран постигнаха с Турция.

Но фокусът на Москва върху войната ѝ в Украйна и ударите, нанесени на съюзниците на Иран след войната в Газа - особено унищожителните удари на Израел по "Хизбула" през последните два месеца - оставиха в крайна сметка Асад с оскъдна подкрепа.

Дори и след като Асад избяга, Израел продължи да нанася удари по обекти, свързани с неговото правителство и подкрепяните от Иран негови съюзници, включително по един обект в Дамаск, където преди това Израел обвини Иран, че разработва ракети. Нетаняху заяви, че свалянето на Асад може да улесни Израел в постигането на споразумение за прекратяване на огъня с цел освобождаване на заложниците в Газа.

Вчера бунтовници щурмуваха посолството на Иран, съобщи англоезичната иранска телевизия Прес ТВ. Министерството на външните работи на Иран заяви, че за съдбата на Сирия отговаря единствено сирийският народ.

В събота "Хизбула" изтегли всичките си останали сили от Сирия, съобщиха двама ливански източници от сферата на сигурността.