Икономика

Зърнопроизводителите в Европа инвестират в технологии и култури, адаптирани към климатичните промени

   


На много места в Европа зърнопроизводителите започват да инвестират в технологии и култури за устойчиво земеделие, които са адаптирани към климатичните промени. Това обяви Преслав Борисов от Български фермерски съюз, който участва в 64-тия Европейски борсов форум в Париж - водещо световно събитие за търговия със зърнени и маслодайни култури. От БФС присъства още и Даниел Йорданов.
Новите технологии за справяне с климатичните промени ще имат ключово значение за стабилизирането на производството и пазара на пшеница, подчерта Преслав Борисов. Тези тенденции ще продължат да формират пазара за пшеница и ще бъдат определящи за търсенето и предлагането на пшеница.
„Климатични промени за мен са от изключителна важност, защото сушата и високите температури са явление не са само при нас в България, но и на много места в Европа, които оказват влияние на добивите на пшеница“, обясни Борисов. Сушата доведе до намаляване на очакванията за високи добиви на много места в Европа и това води до покачване на цените.
Експертите на форума коментираха, че се очаква цените на пшеницата да останат относително високи през следващите месеци, с възможност за слабо намаление, ако се стабилизират условията на търсенето и предлагането.
По време на двудневната конференция в Grand Palais Paris, учени като д-р Жан-Луи Етиен, Хайди Севестре и други ключови личности от света на селското стопанство коментираха актуалния въпрос за изменението на климата. На събитието присъстваха близо 4000 търговци и експерти от цял свят, сред които FranceAgriMer, U.S. Soy Delivers Solutions, QUADRA Commodities и др.