Новини

Голям горивен бос замесен в далавера с бензин и дизел за НАТО у нас

   


В схемата са замесени двама, като единият е Живодар Терзиев - бивш председател на Българската петролна и газова асоциация

Окръжният съд в Пловдив пусна под парична гаранция от по 25 хил. лв. двамата мъже, задържани за източване на държавния бюджет от неплатени акцизи за гориво.

Съдът не уважи искането на прокуратурата Живодар Терзиев и Борис Иванов да бъдат задържани под стража. Мотивът е, че те са съдействали на разследването и няма данни, че може да се укрият.

Престъпната схема е разкрита при съвместна акция на МВР, Агенция „Митници“ и Националната агенция за приходите под надзора на Окръжна прокуратура-Пловдив. Тя е осъществена със съдействието на американските служби.

До момента е установено, че за времето от 2014 година до 2024 година фирмата на Терзиев - "Зара - Е", е декларирала пред митническите органи, че е доставяла гориво на американската база на НАТО – Учебен полигон „Ново село“, област Сливен, което е освободено от акциз и ДДС съгласно Споразумение между България и САЩ.

Българското дружество – доставчик на горивото, е представило неистински документи и такива с невярно съдържание, въз основа на които е получено неследващо се данъчно облекчение.

 

Сред документите има и такива, в които са замесени имената на швейцарско дружество и на американски военнослужещи в НАТО, които не са имали представа за престъпната схема и с чиито имена е било злоупотребено.

За целия период дружеството не е извършило нито една доставка, нито е било в договорни отношения с Учебен полигон „Ново село“.

Според документите фирмата на Терзиев е била подизпълнител на швейцарската фирма "Митън Ханделс", а дружеството на Иванов "Мимако" е транспортирала горивото.

Наблюдаващият прокурор Гинка Лазарова коментира пред журналисти преди решението на съда, че твърдението на обвиняемите, че са изкупителна жертва е модерно, но невярно. Едва ли има разумен човек, който може да си обясни ситуацията без участието на двамата, каза прокурорът.

По думите й дълго време са имали добра организация по заявяването, доставянето и транспортирането на стоките. Тя допълни, че обвинението работи и в посока в схемата да има и служители на държавни институции, защото, по думите й, без такова участие би било почти невъзможно осъществяването на схемата толкова дълго време.

Терзиев е потърсен от служители на агенция "Митници" в края на месец юли тази година, след като са засечени автомобили, които претоварят гориво, разказа пред медиите адвокатът му Светлана Петкова. Единият от шофьорите бил Живко Попов, който трябвало да транспортира горивото в базата "Ново село".

Единият от митничарите изразил съмнение, че цистерните са ходили до полигона и Терзиев решава да докаже обратното като пуска запитване до посолството на САЩ за договор между швейцарската фирма и американската армия. Получава отговор, че такива сделки не е имало, но лицата в анексите са действителни служители в американската армия.

В края на октомври Терзиев сезирал и.ф. главния прокурор на България Борислав Сарафов за измамата. В същото време агенция "Митници" са сезирали Пловдивската прокуратура. Клиентът ми не се е усъмнил, защото от 2008 г. до 2014 г. по същия договор подизпълнител е била фирма "Нафтекс Петрол" ЕООД, подчерта адвокат Петкова. След фалита на тази фирма функциите на подизпълнител поема "Зара - Е" на Терзиев.

Красимир Елдъров, защитник на Борис Иванов, коментира, че подзащитният му съдейства на разследването, а дадената пресконференция в началото на тази седмица от прокуратурата и държавни институции, на която е изнесена голяма част от фактическата обстановка, е целяла да повлияе на общественото мнение и съда.

Определението на Окръжния съд може да бъде обжалвано в тридневен срок пред Апелативен съд - Пловдив.