Новини

Страшна чистка в София, общината се бори с голям проблем

   
Страшна чистка в София, общината се бори с голям проблем

Столичната община отчете значителен напредък в усилията си за освобождаване на паркоместа и създаване на по-приветлива градска среда.

От началото на годината до 30 октомври 2024 г. са идентифицирани общо 6508 излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС), от които 2168 вече са премахнати или са получили нов статус.

 

Как са решени случаите?

  • Доброволно преместени: 1562 автомобила са премахнати от собствениците им след предписание.
  • Възстановен статус: 195 превозни средства са преминали технически преглед и са обявени за годни за движение.
  • Принудително преместени: 411 автомобила са изведени от публичните пространства от Столичния инспекторат в центрове за разкомплектоване.

Процедурата в детайли

Премахването на ИУМПС се извършва в сътрудничество с районните администрации. След установяване на автомобила като неизползваем, инспекторите поставят стикер с предписание за доброволно преместване.

От момента на залепянето на стикера започва тримесечен срок, в който собственикът може да премести автомобила или да го въведе отново в експлоатация.

Ако срокът не бъде спазен, районният кмет издава заповед за принудително премахване. Превозното средство се транспортира до център за разкомплектоване, като разходите се поемат от собственика.

Ефектът върху кварталите

Администрацията на кмета Васил Терзиев е насочила усилия към освобождаване на повече паркоместа в жилищните квартали. Това не само осигурява повече удобство за жителите, но и допринася за подобряване на чистотата и естетиката на градската среда.

Призив към гражданите

Столичната община апелира към гражданите, чиито автомобили са получили предписание, да предприемат нужните действия в рамките на определения срок. Освен чрез текущи проверки, инспекторатът реагира и на сигнали от граждани, което ускорява процеса по премахване на изоставените превозни средства.

Бъдещи стъпки

С останалите 4340 идентифицирани автомобила процедурата продължава активно. Столичната община уверява, че ще засили контрола и ще работи в тясно сътрудничество с гражданите, за да се справи с проблема.

Тази мащабна инициатива е само част от по-широката стратегия на София за създаване на по-добра градска среда и устойчиво управление на публичните пространства.