Служебният премиер Димитър Главчев днес обяви, че няма да подпише споразумението с Украйна за сътрудничество в областта на сигурността без одобрение от Народното събрание.
Ако в Народното събрание има мнозинство, ще подпиша. Това е смисълът на изпратеното днес писмо - смятам за нормално служебно правителство, а и редовно, да се допитва до народните представители за това, което прави. Нямам никакви притеснения по споразумението, то е правно необвързващо и политическо, не попада в обхвата на договорите, които подлежат на ратификация от Народното събрание. Единствено ме притеснява 10-годишният срок, заяви премиерът.
Реакциите в парламента
Темата в пленарната зала сутринта повдигнаха „БСП-Обединена левица“ и „Възраждане“ - те се обявиха срещу подписването на споразумението. От ГЕРБ-СДС призоваха премиера да оттегли споразумението, а "Продължаваме промяната-Демократична България" и "ДПС-Ново начало" подкрепиха подписването. От МЕЧ видяха провокация спрямо Народното събрание, съобщава БТА.
За нас е безкрайно неудачен моментът, който е избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента, заяви пред журналисти народният представител от парламентарната група на ГЕРБ-СДС Даниел Митов.
В края на живота на това служебно правителство се предлага текст, който ще предизвика прекалено „разгорещена динамика“. В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с 4-годишен мандат, а подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна, коментира още Митов.
Озадачени сме от това писмо, процедурата е много ясна, каза съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Надежда Йорданова. Тя уточни, че ПГ на ПП-ДБ е изпратила преди обяд на министър-председателя нарочно писмо с аргументирана позиция, че това споразумение трябва да бъде подписано.
Има подкрепа от ПП-ДБ за подписване на такова споразумение, но „въпросът е, че по процедура не би трябвало МС да иска каквото и да било, тъй като това е в неговите правомощия“, обясни Божидар Божанов.
Според председателя на партия МЕЧ Радостин Василев Министерският съвет прави провокация спрямо Народното събрание, искайки такъв мандат, и то при положение, че скоро може и да го няма този МС.
Не сме изпращали официално писмо до МС с позиция, защото сме против военната помощ за Украйна, коментира още той.
Председателят на ПГ на "Движение за права и свободи - Ново начало" Делян Пеевски заяви, че неговите колеги подкрепят решението на служебния министър-председател за подписване на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна.
Експертните оценки
Абсолютно скандално е решението на Главчев да отмени подписването на пакта с Украйна, за който България е поела ангажимент още през октомври. Днешното шикалкавене с изпращане до НС, при положение, че е имало уговорено подписване с президента Зеленски утре в Брюксел, е срамно - коментира Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет за външна политика.
Така България остава, заедно с Унгария, страна от НАТО без такова споразумение. Словакия има пътна карта. Отказът на ГЕРБ да подкрепи подписването е меко казано странен и е чудесен подарък за Орбан, заяви Чернева.