И.ф. главен прокурор на Република България внесе в 51-вото Народно събрание искания за сваляне на имунитетите на шестима народни представители – Р. Василев, В. Вешев, А. Георгиев, Л. Бориславова, Г. Далоолу, М. Рангелов. Исканията са по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) и Софийска районна прокуратура (СРП).
Спрямо народния представител Р. Василев искането е във връзка с необходимостта от продължаване на наказателно производство пред Софийския градски съд (СГС), което е спряно с определение на съда от 13.11.2024 г. с мотив, че лицето се ползва с имунитет. Делото от 2023 г. е за извършено престъпление по чл. 143, ал. 1, вр. чл. 18, ал. 1 от НК (принуда).
Спрямо народния представител Л. Бориславова искането е във връзка с направена оценка от наблюдаващия прокурор от СРП, че събраните към момента доказателства по досъдебно производство са достатъчни за привличането й към наказателна отговорност за престъпление по чл. 316, пр. 1, вр. с чл. 309, ал. 1, вр. чл. 26, ал 1 НК (документно престъпление).
В хода на разследването са проведени множество разпити, изготвени са и компютърно-технически експертизи. Установено е, че в периода от около 01.55 часа на 13.05.2021 г. до около 11.45 ч. на 14.05.2021 г., при условията на продължаващо престъпление, с две деяния, лицето с имунитет съзнателно се е ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на Сдружение „Да запазим Корал“, а действително не са положени от тях, като документите са употребени, за да се докаже, че е прекратено правното отношение между К.П., член на УС на „Да запазим Корал“ и самото сдружение, като за самото съставяне на документите не може да се търси наказателна отговорност от нея.
Спрямо народния представител Г. Далоолу искането е във връзка с направена от наблюдаващия прокурор от СГП оценка, че събраните доказателства са достатъчни за привличане към наказателна отговорност за престъпление по чл. 143, ал. 1 НК (принуда). При разследването е установено, че във Велико Търново лицето с имунитет употребил заплахи за осигуряването на 20 преференции в изборите за 49-ото НС.
Спрямо народния представител М. Рангелов искането е във връзка с направена от наблюдаващия от СГП прокурор оценка, че на база събраните доказателства следва да се пристъпи към привличане към наказателна отговорност за престъпления по: чл. 169г, ал.1, пр. 1 и 2 НК; чл. 167, ал. 4, вр. ал. 3, вр. ал 2 НК; чл. 167, ал. 3, вр. чл. 26, ал. 1 НК (престъпления против политическите права на гражданите).
В хода на разследването са проведени множество разпити на свидетели, вкл. и пред съдия, извършени са претърсвания и изземвания, приобщен е и голям обем писмени доказателства. Установено е, че в периода от 20.09.2024 г. до 26.10.2024 г. лицето с имунитет е образувал и ръководил група, която си е поставила за цел извършване на престъпление против политическите права на гражданите.
Освен това е установено, че в периода от 14.10.2024 г. до 25.10.2024 г. в гр. Плевен и гр. Койнаре, в условията на продължаващо престъпление, лицето с имунитет, организирало даването на имотна облага в размер по 15 000 лв., от които да бъдат дадени по 50 лв. на лица-гласоподаватели от населени места в областта, включващи членовете на семействата им, техни съседи и роднини, в полза на определена коалиция на изборите за 51-вото НС.
Съгласно чл. 70 от Конституцията на Република България продължаването на вече образуваните наказателни дела и/или възбуждането на наказателно преследване спрямо лица с имунитет е възможно само с разрешение на Народното събрание или при писмено съгласие на народния представител.