Икономика

Революция в ядрената енергия: физиците откриха практически неограничен източник на гориво

   
Революция в ядрената енергия: физиците откриха практически неограничен източник на гориво

Физици от Китай направиха пробив в ядрената енергетика. Те разработиха нов метод за извличане на уран от морска вода с помощта на восък от свещи.

Този метод може да революционизира ядрената енергетика, тъй като отваря практически неограничен източник на гориво. Изследването е публикувано в списание Advanced Functional Materials, пише Interesting Engineering, цитиран от megavselena.bg.

В наши дни атомните електроцентрали използват уран за производство на електричество.

Учените са изчислили, че запасите от уран в недрата на Земята са приблизително 7,6 милиона тона. Това означава, че този източник на ядрено гориво ще издържи още около 100 години.

В същото време, както показват изчисленията, в океаните на Земята има около 4,5 милиарда тона уран. Такова огромно количество ядрено гориво може да осигури на целия свят ядрена енергия за няколко хиляди години.

Но извличането на уран от морска вода е много трудно. Уранът присъства в много ниски концентрации в океана, което затруднява извличането му. Сега, китайските физици са създали нов, ефективен и рентабилен метод за извличане на уран от морска вода. За целта учените са проектирали специални топки с висок коефициент на поглъщане. Материалът е от разтворен полимер, наречен полиамидоксим (който привлича металите във водата) и разтопен восък за свещи.
След охлаждане и отстраняване на восъка, останалият материал се смила в порести хидрогелни частици. След това тези частици се капсулират в алгинат-полиакрилова киселина, за да се създадат перли с диаметър 3 mm. Физиците са тествали своите топки както в реални, така и в симулирани морски условия и са получили добри резултати. В рамките на 15 дни от 10 литра обикновена морска вода са получени 4,79 милиграма уран на 1 грам топчета. В симулирана морска вода резултатът е до 8,23 ​​милиграма уран на грам топчета.

Новият метод за извличане на уран от морска вода с помощта на евтини материали предполага, че тази технология, в индустриален мащаб, може да осигури на човечеството огромните количества ядрено гориво, необходимо за генериране на електричество с помощта на атомни електроцентрали.

Въпреки че атомните електроцентрали все още не са напълно чисти източници на енергия поради отпадъците, които създават, те все още са по-добри от изкопаемите горива, чието използване увеличава глобалното затопляне.