Икономика

Кое налага скока в цената на тока и можеше ли да се избегне

   

  google

Планираното за новата година поскъпване на тока за бита у нас ще е с около 9%, стана ясно от съобщение на КЕВР. По-високите сметки се дължат на по-голямото потребление в страната от началото на студените месеци. Финалното решение с колко точно ще се повиши цената ще бъде взето на 1 януари. 

"Увеличението рано или късно ще се случи. Разликата между прогнозната и пазарната цена и количествата, които им съответстват, е толкова голяма, че вече се трупат големи загуби. Компаниите започват да изнемогват, а ако те не могат да си покрият разходите си, се трупа междуфирмена задлъжнялост. На регулирания пазар се създаде излишно напрежение. Ръстът в цената на тока беше задържан, за да бъде тя по-ниска. Стойността през 2022 г. се увеличи средно с около 30-40%, а оттогава досега - с не повече от 10%. Затова хората преминават от отопление на парно към климатици", заяви председателят на Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков в ефира на "Здравей, България" по Нова тв.

Според Виктор Минчев от Асоциация „Свободен енергиен пазар" пазарната енергийна система не е гъвкава. "Не можем да реагираме на промените в глобален мащаб и затова през шест месеца се питаме защо отново вдигаме цената на тока. А причините са нереформирано производство, неефективно управление и невъвеждане на нови технологии. Либерализацията не бива да се отлага - тя е механизъм, чрез който да падне неявното разпределение на средства. Има нескрити субсидии в енегертиката, които минават през НЕК и отиват в "Мариците". Затова начинът, по който се въртят парите, минава през таблица на КЕВР, която определя кой колко пари да вземе. Така се получават неясни движения на средства", коментира той. 


Анкета

Ще изкара ли пълен мандат правителството на Росен Желязков?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14