"Най-вероятно Делян Пеевски ще бъде изключен от либералния интернационал, не само защото те са близки със старото ръководство на партията, но мисля, че има и една по-дълбока причина – тя е, че Пеевски прави либерална партия не точно от европейски тип. Пеевски прави либерална партия от американски тип. В много отношения той е "най-западният политик в България"".
Това коментира пред БНР политологът Тончо Краевски.
"Гласове са се купували през годините от много хора, всички политически партии са се възползвали от това – повече тези, които са на власт. Това винаги е било един бонус за властта. Обаче никога досега този, който използва това средство, не е събирал контролирания вот на митинг. Митинг с купен вот не е имало никога. Това е много важен и знаменателен митинг в новата история на България", обясни той. По думите му това, за което тези хора се борят, е да направят това валидна гледна точка.
В предаването "Преди всички" политологът обясни какво е американска либерална партия: "Това е съюз на държавата, държавните институции, чрез преразпределението на държавния ресурс да се прави един електорален съюз между всякакви маргинализирани прослойки на обществото – на етническа, социална, икономическа основа".
Според него извън София, където това стои естетически неприемливо и нелепо, това се чува по друг начин. Той отбеляза и потока от държавен ресурс, който се вижда, че е разписан за "Новото начало" в бюджета.
"Има принципно нова идея. Пеевски не просто е взел партията от Доган, за да я употреби конюнктурно, сега на този ход да направи правителство, пък нататък не знае какво ще прави - не – тук има принципно нова идея за тази партия. Името "Ново начало" се оказа, че го е мислил дълго време, преди да се скара с Доган. Оказа се, че тази марка е запазена от много месеци", коментира Тончо Краевски. И добави:
"Той не трябва да дава никакъв въздух на Доган и на хората на Доган да се върнат. Той ще работи да ги изчисти от терена и да ги потопи под чертата. Той напълно легитимно ще обсеби тази партия и ще остави конфликта със старото ръководство като някакъв противоречив епизод от историята".
Очевидно в случая съдът е на страната на Пеевски, изтъкна политологът и посочи: "Максимален формализъм, за да не може да бъдеш обвинен в пряка намеса в делата на партията. По-силният ще победи".
Според него в момента, в който са започнали разговорите за кабинет, е имало две провокации – едната е с поисканите имунитети, а другата – през изведнъж сменената позиция на ГЕРБ и на Главчев за Украйна. По думите му те целят да вбият клин в ПП-ДБ и между ПП-ДБ и Бойко Борисов, а международната конюнктура се ползва като претекст.
Краевски подчерта, че всички противници на Пеевски са близо до чертата или ще бъдат близо до чертата. Според него вероятно ПП-ДБ ще се разцепят на две и ще са близо до чертата, БСП – също.
"Няма нито една причина, докато все още има влияние върху изпълнителната власт, Пеевски да не иска още едни избори. Въпросът е Борисов какво ще направи".
По думите му мотивацията на Борисов е да излезе, че е конструктивен:
"За него е важно да бъде в конструктивната роля и другите са провалили преговорите, а не той. Отвъд това, не виждам и неговият интерес какъв е да има правителство".
Според него смяната на баланса на силите е нещо, което Борисов отчита. Ако ветровете духат в негова посока, той ще иска отстъпки, изказа мнението си политологът. Той смята, че при следващи избори ще има много партии с малко над чертата, а с двуцифрен резултат ще бъдат ГЕРБ, ДПС – НН и "Възраждане". По думите му при такъв развой на нещата Пеевски ще натиска да се направи евроатлантически кордон срещу "Възраждане".
Политологът смята, че ако не се състави правителство с първия мандат, то изобщо няма да се случи. Също така той не оценява високо шансовете за първия мандат.