Икономика

Правителството предлага специален бюджет до гласуването на нов

   


Броени часове преди Новата година правителството предлага на парламента да гласува нов проектозакон, който да работи, докато бъде приет новият държавен бюджет догодина. Така трябва да се гарантира изплащането на пенсиите и всички социални плащания в размера, в който са били през декември тази година.

Държавните служители, които работят на минимална работна заплата обаче няма да получат увеличение от 1 януари, и вместо 1077 лева, ще останат на 933 лева. В частния сектор увеличението ще бъде задължително, защото има постановление на Министерския съвет. Двете заплати ще се изравнят при приемането на бюджета за 2025-та.

Предложеният от служебното правителство Закон за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 година трябва да важи до приемането на бюджетите за догодина на държавата, на здравната каса и на държавното обществено осигуряване.

"Бюджетните закони няма да бъдат приети до края на годината, служебното правителство поема отговорност, държавата да не бъде в хаос и да има правна рамка и ред", заяви Людмила Петкова, вицепремиер и служебен министър на финансите.

"По този начин с решението на министерски съвет осигуряваме нормалното функциониране и нормалното извършване на разходи. Когато разходите са повече от приходите има приоритизиране", обясни служебният премиер Димитър Главчев.

Заложените разходи няма да бъдат покрити от приходите и затова служебното правителство се е отказало да удължи сегашния закон за държавния бюджет.

"В закона е предвидено и така нареченото приоритизиране на разходи. Приоритетни са плащанията за пенсии, социални помощи и заплати, а другите разходи ще са съразмерно на остатъка, който остава от приходите", обясни Людмила Петкова.

Връща се ДДС от 20% на хляба и на ресторантските услуги - в сега действащия бюджет е записано, че намалените ставки действат до края на годината. Ще бъдат увеличени заплатите в МВР, военното министерство и в сферата на образованието.

"Хората нямат да бъдат оставени да не си получат заплатите или пенсиите и съответно да не си получат социалните помощи", каза още вицепремиерът.

Правителството се надява законопроектът да бъде приет бързо от парламента. На 7 януари започва и разглеждането на държавния бюджет в ресорната парламентарна комисия.

"Надяваме се все някога да заработи Народното събрание. 32 законопроекта сме внесли от Министерски съвет, 50 и няколко са от народни представители, а приетите законопроекти към момента за последните два месеца от изборите е нула", коментира Димитър Главчев.

Текстът на новия законопроект все още не е публикуван.