Свят

Спирането на транзита на руски газ се случи в критичен момент

   


Спирането на транзита на руски газ за Европа през Украйна поради отказа на Киев да поднови споразумението идва в момент, когато европейските запаси от природен газ се изчерпват по-бързо от обикновено, твърди гръцкият информационен портал newmoney.gr.

Според него „изтичането на споразумението за транзита на руски газ през Украйна бележи почти пълната загуба на някога силното влияние на Москва върху европейския газов пазар и идва в критичен момент, тъй като запасите в Европа се изчерпват по-бързо от обикновено, което затруднява изпълнението на задачите за съхранение на газ за следващия сезон.“ Очаква се прекъсването на доставките през Украйна да бъде сериозен удар за Молдова, смята порталът. Сред страните от ЕС най-много ще пострада Словакия. Унгария ще продължи да получава руски природен газ през газопровода "Турски поток", въпреки че искаше да запази транзита през Украйна.

От своя страна Киев, поради спирането на транзита, ще губи около 800 млн. USD годишно под формата на плащания от Москва. "Газпром" ще загуби около 5 млрд USD от продажбата на природен газ за Европа през Украйна. „Това развитие на събитията бележи почти пълната загуба на първенството на Русия на европейския пазар на природен газ“, смята порталът. „Други купувачи на руски газ, като Словакия, Чехия и Австрия, са уредили алтернативни доставки и анализаторите очакват малко въздействие върху пазара поради прекъсването на доставките на руски газ.“

Изданието смята, че прекратяването на транзита е от голямо геополитическо значение, „тъй като Русия губи господство в доставките на газ за страните от ЕС от такива конкуренти като САЩ, Катар и Норвегия“. Но и за Европа загубата на доставки на евтин руски природен газ има сериозни последици, като допринесе за значително забавяне на икономическия растеж, нарастваща инфлация и повишаване на разходите за живот. Докато Европа се бори да намери алтернативни енергийни източници, загубата на руски газ изостри дългосрочните опасения относно спада на нейната глобална конкурентоспособност и по-специално индустриалното бъдеще на Германия.

Сутринта на 1 януари транзитът на руски газ за Европа през територията на Украйна беше напълно спрян поради отказа на Киев да поднови споразумението. Преди това "Газпром" съобщи, че отказът на украинската страна да удължи споразумението за транзит на руски газ през нейната територия до Европа лиши руския холдинг от техническата и юридическа възможност да доставя гориво по този маршрут и следователно в 08:00 ч. московско време на 1 януари изпомпването е спряно. Данните от европейските газотранспортни оператори също потвърждават приключването на доставките за Словакия, Чехия, Австрия, Италия и Молдова в тази посока.

В същото време потоците на гориво през станцията на границата на Турция и България (сухопътно продължение на Турски поток) остават стабилни, което засега е сигнал за липса на пренасочване на част от доставките на руски газ към Европа по този маршрут. По-рано експерти, отбелязаха, че "Газпром" има възможност да увеличи изпомпването към Европа с 4-6 млрд. куб.м годишно през газопроводите "Турски поток" и "Син поток", чийто капацитет може да бъде увеличен за сравнително кратко време благодарение на тяхната конфигурация. За пълно преориентиране на потоците обаче не се говори.