Икономика

КЕВР е под постоянен политически натиск

   
КЕВР е под постоянен политически натиск

Комисията за енергийно и водно регулиране реши да увеличи тока от 1 януари средно с 8,4%. Според енергийният експерт Цветомир Николов има разминаване между прогнозите и реалните данни.

"Очакваше се подобно повишение на потреблението във връзка с метеорологичните условия през ноември и декември. Именно въз основа на натиска, който се оказа върху КЕВР, и юни, и сега, цената е увеличена драстично по-малко, отколкото би трябвало. КЕВР е под постоянен политически натиск", коментира Цветомир Николов в "България сутрин".

Най-лесно е да се изчисли каква трябва да бъде цената е при евентуална либерализация на пазара, посочи Николов.

"КЕВР се опитва да приближи цената към тази, която е на либерализиране, само че това трябва да се случи много по-бързо. Ние се отдалечаваме от либерализацията. Има все по-централизиран подход на Министерството на енергетиката и в управлението в електроенергийния сектор. Вместо да вървим към освобождаване на цените, държавата ги регулира все повече и повече. Например компенсациите на цените на небитовите потребители", подчерта експерта пред Bulgaria ON AIR.

Според него намесата на електроенергетиката допълнително изкривява пазара и влияе върху поведението.

"Министерството на труда и социалната политика може да разработи допълнителни помощи и механизми за подкрепа за енергийно бедните. Що се отнася до самите договори - небитовите потребители и хората, които се занимават с бизнес, знаят как става. Средно претеглената цена за месеца, която има на борсата, ще бъде взета и ще има някаква допълнителна надбавка от страна търговеца под формата на административна такса. Хубавото е, че ще има голямо разнообразие от търговци", обясни Николов.

Енергийният експерт е на мнение, че домакинствата започват все повече да потребяват електроенергия.

"Няма притеснения за състоянието на мрежата. Колкото по-дълго държим регулирания пазар, толкова по-малко ще имаме профил на нетния износител. Ние изкуствено ограничаваме инвестициите. Без либерализация на пазара не биха се появили инвеститори", обобщи енергийният експерт.