Икономика

Европа харчи повече газ в сравнение с миналата зима

   

  google

Запасите от газ в европейските подземни газохранилища (ПГХ) са паднали под 69%, а темпът на изтегляне от началото на отоплителния сезон е с около 30% по-висок от средния за предходните 5 години, данни на Gas Infrastructure Europe (GIE). показва. Въпреки това обемите на газ в подземните газови хранилища са четвъртите по големина в историята, а газът на борсата в Европа се търгува на цена от около 480 USD за 1000. куб.м. От началото на отоплителния сезон ЕС е изтеглил над 31,5 млрд. куб.м. от подземните хранилища.

Изтеглянето на газ от съоръженията за ПГХ в страните от ЕС на 9 януари, според данни на GIE, възлиза на 560 млн. куб.м. Въпреки високото потребление на газови запаси, ситуацията в Европа все още е далеч от катастрофа. Общият обем на горивото в подземното газохранилище е четвъртият максимум за началото на януари за целия период на наблюдение - 76,4 млрд. куб.м газ.

Най-проблемните години за ЕС бяха 2018 г. и 2022 г., когато резервите в хранилищата до края на отоплителния сезон през пролетта паднаха съответно до критични нива под 18% и 26% (дори беше необходимо да се прибегне до избора на така наречения буферен газ, който се използва за поддържане на необходимото налягане в хранилищата). В момента европейските ПГХ са запълнени на 68,83% (с 6,03 процентни пункта по-ниско от средното за тази дата за последните 5 години), което значително надвишава аналогичните показатели за „проблемните“ години - 62% през 2018 г. и 52% през 2022 г. В същото време през януари 2024 г. резервите надхвърлиха 84%.

Отоплителният сезон в Европа започна на 29 октомври 2024 г. (10 дни по-рано, отколкото през последния есенно-зимен сезон), като от този момент страните от ЕС са изтеглили от хранилищата над 31,5 млрд. куб.м газ. В същото време общото изземване на газ от подземните газови хранилища на 73-ия ден от момента на достигане на максималното им запълване е с 28% по-високо от средната стойност за този ден за предходните 5 години. Последният сезон на изтегляне на газ от европейските подземни хранилища приключи на 31 март 2024 г., когато в тях останаха 58,44% от запасите (рекорд за периода на наблюдение).

Текущата седмица в Европа е малко по-хладна от предишната седемдневна седмица, но се очаква значително охлаждане до уикенда. В началото на следващата седмица дневните температури в някои страни може дори да паднат под нула градуса. Делът на вятърната енергия в производството на електроенергия в ЕС през януари е 28%. Средната изкупна цена на газа през декември в Европа е била 489 USD за 1000 куб. м, а през януари - досега около 520 USD.

Постъпленията на втечнен природен газ от терминалите в европейската газотранспортна система се увеличиха през януари в сравнение с края на декември. В момента капацитетът за регазификация на втечнен газ и по-нататъшното му впръскване в европейски тръбопроводи е натоварен на 46% от максимума.