Новини

Проф. Константинов: Вместо сканиращи устройства на бюлетините, избирателите да се идентифицират с пръстов отпечатък

   


Парламентът прие промени в Изборния кодекс, според които ще се въведат специфични електронни устройства, които да сканират бюлетините. Паралелно с това се очаква да бъдат обявени и резултатите от проверките на 1777 секции от проведените на 27 октомври избори.

„Смятам, че не трябва да се въвеждат електронни устройства, които да сканират бюлетините. Идеята е реализирана в Руската федерация, по този начин се избира руското управление. Включително президентът Владимир Путин е избран по този начин. Кардинално проблемът би се решил с въвеждането на таблети във всяка избирателна секция, с които избирателите да се идентифицират с пръстов отпечатък. Те вече са налични при издаването на документи за самоличност”, коментира в предаването „Офанзива с Любо Огнянов” по NOVA NEWS математикът проф. Михаил Константинов.

По негови думи през последните четири години депутатите са направили всичко възможно да компрометират Конституцията и изборните закони. „Вече никой не вярва в изборите, ако някой е вярвал в Конституцията, вече не вярва и в нея”, добави проф. Константинов.

„Ако за всяка секция отговаря държавен служител, трябва да бъдат избрани 12 000 държавни служители. В момента българите в чужбина гласуват като от МВнР се изпраща представител на държавата и той отговаря за изборния процес в секцията”, посочи той.

Според проф. Константинов, когато дойде време за избори, депутатите започват да променят изборните правила, но така не може да се формира изборна система.

„В момента в България има трима силни мъже – президентът Румен Радев, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски. При следващи избори много вероятно е „ДПС-Ново начало” да бъде втора политическа сила”, добави още математикът.