Руската централна банка (РЦБ) се опита да опровергае слухове за възможно замразяване на депозитите на дребно, които отбелязаха експлозивен растеж през последните месеци заради нарастващите лихви, предаде Ройтерс.
Основната лихва на РЦБ през миналата година се повиши до 21 на сто - най-високото ниво от ранните дни на управлението на президента Владимир Путин. Целта на институцията е да овладее инфлацията в страната, провокирана от правителствените разходи и растежа на заплатите.
В отговор търговските банки предложиха на клиентите си краткосрочни депозити с лихви, достигащи до 30 процента. Това доведе до трескава активност, тъй като гражданите започнаха да прехвърлят пари от една банка в друга в търсене на най-висока доходност. Възникнаха и притеснения за евентуално формиране на балон при спестовните влогове.
Загрижени за спестяванията си, руснаците заляха централната банка с въпроси за евентуално замразяване на депозитите като начин за борба с възникващия балон на фона на данни за увеличаване на депозитите с една трета през 2024 година.
"Тази идея е абсурдна. Освен че е грубо нарушение на правата на гражданите и компаниите да управляват активите си, такава стъпка би подкопала основите на банковата система и финансовата стабилност на страната", заяви РЦБ в канала си в социалната мрежа "Телеграм".
По оценки на банка ВТБ през 2024 г. руснаците са получили около 7 трлн. рубли (68 млрд. долара) под формата на лихви по депозитите си през 2024 г. Напливът за депозиране на средства отклони финансови потоци от фондовия пазар и пазара на недвижими имоти.
След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. много руснаци загубиха спестяванията си поради хиперинфлацията, което бе последвано от големи загуби и по време на срива в банковия сектор през 1998 година.
Руската банкова система като цяло устоя на кризата от 2008-2009 г., както и на финансовите санкции на Запада, въведени за първи път след анексирането на Крим през 2014 година.
От началото на военните действия на Русия в Украйна през 2022 г. всички големи руски банки са подложени на западни санкции. Въпреки това банковата система на страната досега избягва масови фалити.
"Ако депозитите бъдат замразени, хората ще загубят доверие в банките и финансовата система като цяло за дълъг период от време", заяви РЦБ, подчертавайки че подобна мярка ще стимулира инфлацията, като направи водещата лихва неефективна.