Новини

Правната комисия спря процедурата за избора на Сарафов за главен прокурор

   
Правната комисия спря процедурата за избора на Сарафов за главен прокурор

Правната комисия спря процедурата за избор на главен прокурор. Това стана като прие текста от предложенията за промени в съдебния закон, в който се казва, че не приключили с указ на президента процедури за избор на тримата големи в съдебната система, се прекратяват след влизането в сила на промените.   

Така, ако  и утре в пленарната зала, бъде приет този текст, процедурата за избор на Борислав Сарафов, трябва да бъде прекратена. Изслушването е насрочено за 16 януари в четвъртък.  

Проектите за промени в съдебния закон бяха на ИТН, "Възраждане" и ПП-ДБ.  Те бяха приети на първо четене преди седмица, после обединени в един. В правната комисия обаче не бяха приети идеите при връщане от президента на указа за главен прокурор, повторното мнозинство да е от 17 гласа, също така не беше прието и да се даде два месеца срок, в случай, че призидентът не подпише указ за назначаването, както и временно изпълняващ функциите да не бъде кандидат за шеф, а временният шеф да не бъде повече от 6 месеца на този пост.

Според Велислав Величков от "Правосъдие за всеки" 90% от предложените текстове, включително и тези за командироването, са отпаднали и политическата сделка за правителство обезмисля приемането им.

"Правителството си е правителство, но в момента сделката за правителство си е политическа намеса", каза той. 

С 11 гласа за, против трима и въздържали се седем беше прието предложението главният прокурор да има двама заместници. Според правосъдното министерство това предложение е дискриминационно, тъй като нито един от другите шефове в съдебната система нямат подобни ограничения.  

Най-сериозен дебат предизвика обаче дали Инспекторатът да проверява за бавно правосъдие и по неприключили дела, както и темата за команроването. Тези точки обаче бяха оттеглени от вносителите от ИТН. В крайна сметка с 21 гласа текстовете за командироването отпаднаха. Правосъдната министърка Мария Павлова помоли да се оттеглят и текстовете за командироването на прокурорите и следователите.

Не беше приет и параграф, с който трябваше да се създаде Общо събрание на Върховната прокуратура и на националното следствие, също така беше отхвърлен и текстът за общи събрания на прокуратурите. В същото време обаче депутатите от правната комисия приеха почти единодушно да се даде по-голяма автономия на Националната следствена служба.