Епидемиолозите очакват значително покачване на заболеваемостта от грип през тази седмица. Областите Видин, Хасково и Пазарджик вече са в епидемична обстановка. Ситуацията в Пловдив е под постоянно наблюдение от специалистите на РЗИ и от РУО, които следят броя на отсъстващите ученици и подават адекватна справка. Динамична е обстановката в Пловдив, но все още областта е далеч от епидемията, информира БНТ.
"Нормално, както всяка година, през януари случаите на грип се увеличават, което е съвсем очаквано за Северното полукълбо. Виждаме, че има все повече боледуващи, но така или иначе не е нещо, което не сме виждали до сега. "Тайланд" е грипен щам, който предизвиква характерните за грипа симптоми с болки в ставите и мускули, силно главоболие, силна отпадналост. Важно е, особено рисковите групи, да отделят повече внимание на себе си и да се ваксинират. По принцип не само рисковите групи, а всеки. И при първа симптоматика да търсят медицинска помощ, защото има лечение, което е важно да бъде започнато още в началото на първите симптоми", обясни д-р Христиана Бацелова, началник на Хигиенно-епидемиологичен отдел в УМБАЛ “Св. Георги” - Пловдив.
Тя уточни, че не е късно дори в края на януари хората да се ваксинират срещу грип, но са необходими поне 14 дни, за да се изгради защита.
"Ефективността на ваксините срещу грип зависи от степента на промяна на циркулиращите щамове през всеки сезон. Има сезони, в които тя е доста по-високо ефективна, поради по-малката промяна. Има сезони, в които обаче грипните щамове са по-променени и поради тази причина ефективността е по-ниска, но това не означава, че не предпазват от тежко боледуване, което е изключително важно в такава епидемична обстановка", каза още д-р Бацелова.
„Болният става заразен поне един ден преди да стане заразяването. На третия ден болният също е много заразен. Грипът общо взето продължава от пет до седем дни. При установяване на грип има специфична антигрипна терапия, която е много ефективна и много бързо се наблюдава подобряване“, каза в предаването „Тази сутрин“ по bTV вирусологът проф. Радка Аргирова.
По думите ѝ в момента циркулира „букет“ от вируси, а заразяването става по въздушно-капков път.
„Малки частици слюнка, въздух, които при говорене освен при кихане и кашляне, могат да заразят околните. Говорим за близък и интензивен контакт – по-продължителен и с по-плътно присъствие на хора, които могат да бъдат заразени. В момента не циркулира един вирус. Има и други – метапневмовирус, коронавирусът, респираторно-синцитиалният, риновирусът, деновирусът“, каза вирусологът.
Най-сериозен е грипният вирус, защото може да доведе до сериозни усложнения както при деца, така и при възрастни хора, отбеляза проф. Аргирова и предупреди всеки да се следи.
„Много бързо започват тези заболявания. При грипа буквално можем да кажем часа, в който сме се разболели. Да следим за температура, кашлица, втрисане, главоболие, мускулно-ставни болки, силна обща отпадналост и уморяемост, у малките деца може и диария. Добър признак е, когато няма температура, но не означава, че няма зараза. Ще има друг признак като главоболие, отпадналост, мускулни болки“, посочи Радка Аргирова.
„За да се ограничи заразата е важно изолирането, намаляване на мероприятията, които включват събиране на много хора, проветряване на помещенията, лична хигиена, непременно посещение на лекар, взимане на необходимите медикаменти, тест за грип“, каза проф. Аргирова.
„Когато в обкръжението има болни и заразени, тогава може да се взима един път дневно по една таблетка и това е достатъчно добре превантивно действащо в течение на седем дни. Много добре действа“, добави тя.
По думите ѝ над 220 болни на 10 000 души е границата, след която дадена област отива към пик на заразените. Вирусологът съветва при по-високи нива на заболеваемост в училищата децата да остават вкъщи.
„В момента България върви към пика, скоро ще стигне. Вероятно в първите дни на февруари“, добави проф. Радка Аргирова.