Новини Свят

Донълд Тръмп: Бях спасен от Бог, за да направя Америка велика отново

   
Донълд Тръмп: Бях спасен от Бог, за да направя Америка велика отново

Донълд Тръмп официално е 47-ият президент на САЩ. Той се закле не в една, а в две библии - тази на Ейбрахам Линкълн и в друга, подарък от майка му. Те бяха придържани плътно до него от съпругата му Мелания. Вероятно от вълнението по време на ритуала обаче лидерът не постави ръката си върху нито една от тях, разбивайки поредната традиция по встъпване на президент в длъжност.

Веднага след това гръмнаха топове в чест на американския лидер. Преди него в ротондата на Капитолия се закле и вицепрезидентът му - Джей ди Ванс.

„Америка ще си върне полагащото й се място на най-великата, най-могъщата, най-уважаваната нация на Земята – вдъхвайки благоговение и възхищение на целия свят", заяви в първите си думи след встъпването президентът Тръмп.

"В мандата си много просто ще поставя Америка на първо място. Суверенитетът и сигурността ни ще бъдат възстановени, а везните на справедливостта ще бъдат отново балансирани. Порочното, насилствено и нечестно въоръжение на Министерството на правосъдието и правителството ще приключи", закани се републиканецът.

"Бях спасен от Бог, за да направя Америка велика отново", заяви той, визирайки опита му за убийство по време на митинг в Пенсилвания. Нарече 20.01.2025 г. ден на освобождението. Потвърди и намерението си много скоро да преименува Мексиканския залив на Американския залив.

Той не пропусна да критикува досегашното правителство на демократа Джо Байдън, като посочи, че настоящата власт не може да се справи с обикновена криза в страната. Едновременно с това тя се натъквала на катастрофални събития в чужбина, посочи републиканецът.

Президентът засегна имиграцията - основен фокус на новата му администрация. "Правителството не успява да защити нашите великолепни спазващи закона граждани, но дава убежище и защита на опасни престъпници. Имаме правителство, което е дало неограничено финансиране за отбраната на чуждите граници, но отказва да защити американските граници или, което е по-важно, собствения си народ", упрекна демократите Тръмп. 

Във встъпителната си реч обяви национална енергийна извънредна ситуация, която имала за цел да помогне за овладяване на инфлацията - едно от ключовите му предизборни обещания. Тръмп обеща да възстанови родната автомобилна индустрия, като засили производство до скорост, неподозирана досега. Заяви, че "ще отмени мандата на електрическите автомобили" и ще преустанови новата зелена сделка.

 

Републиканецът бе посрещнат тържествено в ротондата на Капитолия с продължителни овации и викове "САЩ, САЩ...". Стотици високопоставени гости се изправиха, за да се помолят преди Тръмп да се закълне и да встъпи в длъжност. Преди това те посрещнаха церемониално бившите президенти на САЩ, заедно с първите им дами. Сред тях бяха Бил Клинтън и бившия държавен секретар Хилари Клинтън, Джордж и Лора Буш, както и Барак и Мишел Обама. Джил Байдън застана до тях, придружена от демократи.

Кадри от ротондата на Капитолия по време на церемонията.
Кадри от ротондата на Капитолия по време на церемонията. Снимка: "Ройтерс"

В залата влезе първата дама Мелания Тръмп. Малко след тях Джо Байдън влезе в ротондата, придружен от Камала Харис. След тях пристъпи и вицепрезидентът на Тръмп - Джей ди Ванс. Мелания Тръмп застана до сина си Барън. Висшите сенатори и говорители на долната и горната камара на Конгреса на САЩ влязоха точно преди да бъде посрещнат и победителят на президентските избори.

Новоизбраният лидер бе избрал да встъпи в длъжност в символичен час - точно в 11:47 ч местно време (18:47 наше време), тъй като той става 47-ият президент на САЩ. Това обаче не се случи - вероятно заради закъснение на графика. 2 минути преди символичният час сенатор Ейми Клобучар откри церемонията с реч, призовавайки за мирно предаване на властта и почитайки всички американски работници, включително пожарникарите в Лос Анджелис.

Близък кадър на Доналд Тръмп и вицепрезидента му Джей ди Ванс
Близък кадър на Доналд Тръмп и вицепрезидента му Джей ди Ванс Снимка: "Ройтерс"

Общо около 800 души се очаква да присъстват на церемонията. Разположени са 750 стола, предназначени за най-високопоставените гости - върховни съдии, законодатели, политическия екип на Тръмп. Сред тях ще бъдат и някои от най-важните вип гости,  включително някои от милиардерите на Силициевата долина. Това са Илон Мъск (шеф на "СпейсЕкс" и Х), Тим Кук (шеф на "Епъл"),  Марк Зукърбърг (шеф на "Мета") и Джеф Безос (шеф на "Амазон"), който е в компанията на приятелката си. Точно зад тях е настанен и кандидата за президент Робърт Кенеди-младши, който се оттегли от изборите и подкрепи Донлад Тръмп. В емблематичната зала е и семейството на републиканеца, включително Барън, Тифани и Иванка. Сред официалните гости е и вице президентът на Тръмп в първия му мандат - Майк Пенс.

Джо и Джил Байдън се срещнаха с Доналд и Мелания Тръмп преди встъпването в длъжност.
Джо и Джил Байдън се срещнаха с Доналд и Мелания Тръмп преди встъпването в длъжност. Снимка: "Ройтерс"

По-късно във Вашингтон ще бъде проведен парад, който ще събере стотици хиляди привърженици. Билетите за церемонията бяха безплатни и се даваха с приоритет на доброволци и лидери на граждански организации. Церемонията е планирана да се излъчва на живо и в историческия парк National Mall, където се намира Вашингтонският монумент. В източния край на парка се издига величествената Капитолия, а в северния - Белият дом. Там е и достолепният Мемориал на Линкълн. Всички улици в района на иногурацията са затворени, а 8000 военни от 40 щата отговарят за сигурността на събитието.