„Насаждат се и се раздухват страхове по отношение на връщането на Тръмп в Белия дом. Напротив, аз мисля, че това може да бъде катализатор за редица оздравителни процеси в Европа, ако тя го приеме като шанс да се събуди и да се отнесе отговорно не само към собствената си сигурност, но и да изгражда динамична и конкурентоспособна икономика, да се убеди и да направи решителни крачки напред.“ Това заяви президентът Румен Радев по време на заключителната част от Петото издание на Софийския икономически форум.
Държавният глава, придружаван от съпругата си Десислава Радева, беше почетен гост и лектор в рамките на събитието, което у нас се организира от Делфийския икономически форум.
По думите на Румен Радев е сигурно, че разходите за отбрана в Европа значително ще растат.
„Мисля, че сме в състояние да увеличим съществено разходите за отбрана при положение, че се обединим около важни принципи като това тези разходи да водят до обединение, а не до следващо разделение на европейските държави. Да се обединим от схващането, че трябва да гледаме към националната сигурност в нейната всеобхватност, не само армия и не само отбранителна индустрия. Войната в Украйна зависи от дронове, Starlink, киберсигурност, Космос“, коментира държавният глава.
Той очерта част от, по думите му, неудобните въпроси и проблеми пред Европа.
„Защо при положение, че съвкупният БВП на колективния Запад спрямо Русия е 25:1, а Русия продължава да произвежда три до четири пъти повече боеприпаси и военно оборудване? Защо Украйна губи войната въпреки колосалната финансова и военна помощ? Защо множество европейски лидери надъхваха Украйна не да строи солидни отбранителни линии, а да започне контранстъпление с утопичното уверение, че ще победи Русия и кой ще плати цената на тези стотици хиляди жертви при положение, че се знаеше, че Украйна не разполага с тези условия за настъпление.
Също така, защо непрекъснато ни убеждават, че руската икономика ще рухне след поредния пакет санкции? И така вече 10 години, докато в същото време рухват редица западни правителства. Защо не можем да убедим лидерите на страните от глобалния юг да не купуват руски енергийни ресурси, което обезсмисля санкциите, и да не легитимират режима в Русия, ходейки на крака на срешите в БРИКС?“, отбеляза Радев.
По думите му в епицентъра на тези проблеми стои кризата на лидерството.
„Тя има две основни измерения – компетентност и честност. Компетентност по отношение на критично важни и стратегически за Европа теми и честност по отношение на европейските граждани и нашите партньори.