От КНСБ определиха като лош сигнал изтеглянето на държавния бюджет и внасянето на нов. Причината - подобна стъпка ще забави приемането на план-сметката и страната ще трябва да работи в режим на ограничени разходи по-дълго време. В същото време продължава да расте нуждата от все повече средства за издръжката на живот у нас. Само за последната година необходимата сума пари е нараснала с 2,5% като най-необходимите хранителни стоки и бензина са поскъпнали средно с 4,2 на сто. Данните показват още, че повече от половината работещи у нас се осигуряват на по-нисък доход от необходимия за издръжка, информира БНТ.
Необходимите средства за издръжка на един работещ към края на декември са 1474 лева. За тричленно семейство сумата е 2653 лева, изчисляват от КНСБ. Само за последните три месеца разходите са се увеличили с 1,4%. За последната година цената на малката потребителска кошница с най-необходимите продукти продължава да расте.
Пламен Димитров, президент на КНСБ: "Най-бедните продължават да обедняват, които продължават да потребяват тази кошница, продължават да обедняват още по-бързо, повече от половината от работещите продължават да се осигуряват на по-нисък доход от заплатата за издръжка."
Елизабет и Серджан са семейство от 3 години. Споделят, че става все по-трудно да издържат себе си и двете си деца. Семейният им бюджет е малко над 2000 лв. Изплащат и ипотечен кредит, а семейната почивка е мираж.
Серджан: "Ако не искаме да се лишаваме от доста работи, нормалното е 3000 лв. Лишаваме се от материалните работи за нас, за родителите, за да можем да снабдим децата си с по-хубави работи."
Елизабет получава 780 лв майчинство на месец. Казва, че тези пари стигат само за памперси.
Серджан: "Мога да кажа, че поскъпването е много повече от вдигането на заплатите."
Според русенци, за да живее спокойно на едно семейство му трябва минимален бюджет от между 3500 и 5000 лева: - Много е трудно. Особено както в момента и двете са болни, както знаете като отиде човек в аптека под 100 лв. не се оставят. Ако е 2500 лв. средната заплата в града, ще е много по-лесно на семействата да се справят и да
им останат някакви пари за забавления."
България изостава по показателя колко пъти българинът може да напълни малката потребителска кошница, в която влизат най-необходимите хранителни продукти плюс бензин, с минималната работна заплата. По данни на КНСБ към декември това може да се случи 7,9 пъти. За сравнение в съседна Румъния този показател е над 16 пъти.
В Нидерландия и Германия хората на минимална заплата са близо 3 пъти по-богати от тези в България по този показател.
Любослав Костов, главен икономист в КНСБ: "Брашното ни след Германия е най-скъпо спрямо всички други страни, кравето сирене е най-скъпо - над 10 евро. Няма страна от тези, които разглеждаме, където килограм краве сирене да е над 10 евро освен България. По същата логика имаме най-скъпите краставици, имаме и най-скъпото олио на литър."
Въпреки че ръстът на доходите изпреварва инфлацията през последната година, все още хората у нас не могат да си позволят да употребяват ежедневно много стоки от първа необходимост.