Мнозина от нас ядат шоколад, но още повече консумираме продукти, чийто баща е какаото. То поскъпна главоломно.
Колко рекордни са цените, как ще се отразят на бизнесите, какво казват борсовите анализатори и министърът на финансите на Гана?
Антон Кринчев и неговият екип са потопили живота си в какаото. Преработват зърна, предлагат шоколад, какао за пиене и всякакви продукти, производни на все по-скъпата суровина.
„Започна януари 2024 г. Горе-долу тогава започна първите цени да скачат и то да скачат главоломно“, каза Антон Кринчев, търговец на какао, шоколатиер.
Оказва се, че в рамките на година, от януари 2024 - какаото поскъпва с 6000 долара за тон, като през април миналата година стигна 12 267 долара. Накратко - суровината поскъпва 2,2 пъти в рамките на една година.
„При положение, че цените се покачват от седмица на седмица със сигурност е интересно предизвикателство. Повишихме цените“, обясни Кринчев.
Антон и екипът му работят директно с ферми производители. Като собственици на малък бизнес, Антон и колегите му не могат да се запасят, както големите световни произвдоители.
Шоколад, какао на прах, напитки, брашно, масло, животинска храна. Проблемът за всички тези продукти, производни на какаото се поява заради лоши атмосферни условия, твърдят експертите.
„Ако видим лош климат - това, което наблюдаваме с цените на кафето и какаото - е точно в следствие на много непостоянен климат в зоните като Африка, като Азия. Това, което наблюдаваме, е свръх цени на какаото, стигнахме нивата от 10$ на килограм, което наистина е свръх цена. Това е притеснително за всички почитатели на шоколадови изделия“, казва Владимир Иванов, предс. на Държавната комисия по стокови борси и тържища.
Според Владимир Иванов от стоковите борси и тържища цената на какаото ще продължава да расте.
„Не се вижда как там би се подобрила средата. Трябва да се нормализира климатът в страните производителки, като в момента се получават други явления. От резки суши до резки наводнения. Това съответно направи неритмични доставките, компрометира добивите и от тук нататък е стихийно, бедствено положение“, заяви Иванов.
Оказва се, че не само потребителите, но и фермите, които отглеждат какао са потърпевши. Такава е ситуацията в Гана - една от родините на новия биткойн.
„Докато цената по света се покачва, докато валутата ни се обезценява спрямо долара, би трябвало фермите за какао да са печеливши, но дори и те не печелят“, смята - Касиел ато Форсън, министър на финансите на Гана.
Министърът на финансите на Гана - Касиел Форсън - смята, че проблемът може да се смекчи със законови промени: „Ако те нямат полза, няма да отглеждат културата. Така че да дадем, за да вземем. Сега е моментът да гласуваме закон, с който процент от митата да отиват при производителите.“
Докато ситуацията при производителите стане по-благоприятна, търговците като Антон намират свои начини за справяне.
„Пускаме продукти, които са с по-ниско какаово съдържание. Горе-долу това е нещото, което като мерки правят много колеги. Започва да се говори за разработки, т.е заместители“, каза търговецът.
Според световните борсови анализатори, цената на какаото ще продължи да се покачва, като през януари 2026 се очаква да стигне до цена 14 500 долара за тон. Дотогава, Антон и неговият екип разработват пазари и извън родината, като търгува със съдните ни Гърция и Румъния.