През последните 15 години глобалният жилищен пазар, както и този в България преживяха драматични обрати.
От световната финансова криза през рекордния ръст на цените в началото на 2020 г. до предизвикателствата със силно увеличените лихви по ипотечните кредити в много държави, цените се движеха нагоре и надолу.
В различните региони тенденциите се развиват по различен начин - докато в някои държави цените продължават да растат, в други пазарът вече показва признаци на охлаждане. Всички си спомнят как цените на имотите у нас буквално се сринаха с 40% през 2009 и 2010 г. и колко бавно се възстановиха до предишните си нива. Както и че в момента България е на едно от първите места в Европа по поскъпване на имотите в условия на нищожни лихви по кредитите.
Порталът Global Property Guide направи наскоро преглед на това как са се движили цените за последните 15 години в различните страни. Номиналният ръст на цените на жилищата за тези години у нас е 80%, но има доста държави в Европа, в които той е значително по-висок. Например в Австрия, където нивата на цените по принцип са по-високи, номиналният ръст за същото време е 121%, а в Чехия е дори 127%. Рекордът определено принадлежи на Естония, където номиналният ръст за този период е 243%. В Белгия, Хърватия и Франция обаче ръстът на цените на жилищата е по-нисък от този в България за последните 15 години, сочат данните (виж инфографиката).
Номиналното нарастване на цените може да се дължи на много фактори - например прекалено ниска база или някакви политико-икономически турбуленции. Затова порталът е проследил и ръста на цените, елиминирайки инфлацията за същия период, откъдето се вижда, че ръстът всъщност не е чак толкова висок.
В България например той е 14,21% за тези 15 години и е съизмерим с ръста им в Белгия и Франция, а в сравнение с Германия е по-нисък.
След като у нас търсенето на жилища се повиши доста от 2021 г. до третото тримесечие на 2022 г., то се забави от четвъртото тримесечие на 2022 г. до третото на 2023 г. на фона на висока инфлация и постепенно нарастващи лихвени проценти.
“Освен силното вътрешно търсене чуждестранните купувачи на жилища също се увеличават Гражданите на Европейския съюз могат да купуват имоти в България, включително земя. Преди януари 2012 г. чужденците можеха да купуват земя само на името на юридическо лице и нямаха право да притежават имот”, се казва в анализа на Global Property Index за България.