Икономика

Защо поскъпват потребителските кредити?

   
Защо поскъпват потребителските кредити?

Потребителските кредити у нас стават по-скъпи, а според Централната банка лихвите им надхвърлят 10%.

"Потребителските кредити с ипотека са по-нискорискови и са с по-ниска лихва от потребителския кредит, който е необезпечен. Тези по-нискорискови кредити вече не се броят за потребителски. Оттам идва това увеличение през декември на цените на потребителските кредити и второ, намаляване на салдото", коментира кредитният консултант Деян Василев в предаването "България сутрин".
Той отбеляза, че през декември Комисията за защита на потребителите (КЗП) е прегледала потребителските кредити и е постановила, че банките трябва да махнат няколко такси.

"КЗП регулирала банките в началото почти да не взимат такси. Банките, за да компенсират намаления приход, увеличават лихвите по потребителски кредити. Потребителските с ипотека вече ще се водят към жилищните кредити", обясни Василев пред Bulgaria ON AIR.

По думите му всяка банка е длъжна да декларира плаващия компонент, като някои банки го променят само два пъти годишни, а други - на тримесечие.

"Банката е длъжна да уведоми хората, ако се смени", подчерта кредитният консултант.

Той поясни, че това, което определя лихвата, е цената на привлечения ресурс.

"Не големите банки държат спестяванията, а самите вложители са пасивни. Въпрос на управление на личните финанси на всяко домакинство е да прецени колко пари му трябват ликвидни, другите да ги вкара в срочни депозити, има и финансови инструменти. Хората или ги държат в разплащателни сметки, или купуват жилища. Затова има увеличаване и на депозитите, влоговете, и на жилищата", добави Василев.

Кредитният консултант съветва хората да са предпазливи, да не купуват свръхскъпи жилища и да "не се хвърлят на сляпо". Според него цените на имотите в един момент може да останат стабилни или леко да спаднат.