Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от политически и олигархични влияния и обяви, че без да се осветлят казусите с Нотариуса и "Осемте джуджета“ не може да има съдебна реформа.
Държавният глава и председателят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?“, организирана от Българския институт за правни инициативи.
Участието на Румен Радев в дискусията беше предшествано от публикации с етикети за него и неправителствената организация - домакин. С коментар на тези коментари започна той изказването си:
"Настана истинска истерия сред средите, които се чувстват комфортно в статуквото на съдебната власт. За които мрежите на Нотариуса, задушевната атмосфера в "Осемте джуджета", лепкавото безвремие, обгърнало плътно делото за КТБ, избирателното правосъдие са жизнено необходимият гарант за облагодетелстване и безнаказаност".
Държавният глава не спести критики нито на политици, нито към самата съдебна система.
Върна се към Шестата поправка на Конституцията, отменена в частта си "съдебна власт" в голяма степен от Конституционния съд:
"Реформаторският устрем бе попарен, включително и с участието на самите реформатори.
Акцентира на безплодните опити на две Народни събрания да изяснят истината за влиянието в съдебната система на разстреляния Мартин Божанов - Нотариуса и издирвания Петьо Петров- Пепи Еврото:
"Без да осветлим напълно тези случаи и хората, които стоят зад тях, е все едно да гоним хоризонта. Защото - мрежите на влияние, ако продължат да съществуват, са способни да опорочат всяка реформа, да изопачат всеки закон и да проникнат през всякакви квоти".
Радев опонира на онези, които твърдят, че съдебната реформа не е темата на обществото.
Президентът даде обяснение и защо в последните години погледът на всички е бил насочен към прокуратурата и най-вече главния прокурор. И изброи - намеса в политическия живот, обвързване на личността на главния прокурор с конструирането на управлението:
"Прокуратурата - и то най-вече заради политиците - се превърна в инструмент за държавно управление. Парламентарните мнозинства у нас понякога се оказват функция на решения за главния прокурор или на решения на самия главен прокурор. Крайно време е да се сложи край на тази аномалия".
Държавният глава разкритикува "законодателния ентусиазъм и наказателния популизъм" и абдикацията на депутатите от задължението им да обновят десетки регулаторни органи с отдавна изтекъл мандат, сред които и ВСС и Съдебния инспекторат.
Парламентарният председател Наталия Киселова се обяви за малки, но правилни законодателни стъпки, които да доведат до положителна промяна в бъдеще.
"Не може всеки месец да правим процедура за законодателна промяна“, каза Киселова.