Икономика

Без отстъпление - правят бюджет с 3% дефицит, за да има евро на 1 януари 2026 г.

   
Без отстъпление - правят бюджет с 3% дефицит, за да има евро на 1 януари 2026 г.

Бюджетът за тази година ще е с разходна част до 40% от БВП и с 3% дефицит, така че да отговаря на условията за искане на нов конвергентен доклад и приемане в еврозоната. Това обяви премиерът Росен Желязков след края на коалиционния съвет във вторник.

Той припомни, че курсът на лева към еврото е фиксиран - 1,9583, и не подлежи на обсъждане, като е скрепен и с решение на Народното събрание. Думите му са по повод предупрежденията на “Възраждане”, че се водят разговори с Брюксел за девалвиране на лева, за да приемат България в еврозоната. Дата за приемане на еврото остава 1 януари 2026 г.

Намаляването на ДДС за ресторантьорите отпада от сметките на правителството и данъкът ще остане 20%. От бранша продължават да настояват за 9% и плашат с протести и увеличение на цените. Лидерите на ГЕРБ и “ДПС - Ново начало” Бойко Борисов и Делян Пеевски ги подкрепиха, а от ПП-ДБ се обявиха против.

“Обсъждаме конкретни мерки както по отношение на разходите, така и по отношение на приходите. Няма да предлагаме екзотични мерки като тези в оттегления проект на бюджет за 2025 г. от предходния кабинет. Заявили сме ясно, че няма да променяме данъчно-осигурителната тежест и ще внесем проект за бюджет с действащия закон за ДДС”, увери Желязков. Пред медиите той за първи път излезе заедно с двама от вицепремиерите си - Атанас Зафиров от БСП и Гроздан Караджов от ИТН. Желязков хвърли и ръкавицата към ПП-ДБ, като ги предизвика да подкрепят бюджета, ако действително искат да приемем еврото.

“Нека да видим бюджет с 3% дефицит, какво е разписано и оттам нататък може да имаме идеи за подобряване. Народното събрание винаги има идеи за промени в зависимост от приоритетите на съответната политическа партия. Някои партии са обещали 9% ДДС за ресторантите, други като нас са обещали по-голяма данъчна отстъпка за младите семейства. Въпрос на приоритети и решение на НС е, ако има 300 млн. лева излишни в бюджета, дали да отидат за по-ниско ДДС на ресторантите, или за младите семейства”, коментира Асен Василев по-късно.

"Бюджет с 3% дефицит, поискан конвергентен доклад през февруари и влизане в Еврозоната на 1-ви януари 2026 г. е наш приоритет. Ако Росен Желязковработи за постигането на тази цел, ще има и нашата подкрепа за тези конкретни стъпки", написа пък съпредседателят на ПП Кирил Петков във фейсбук.

Очакваше се след коалиционния съвет да стане ясно и какви са задълженията на държавата към министерствата и общините, както и техните към фирми. Такава справка поиска в неделя финансовата министърка Теменужка Петкова, след като в събота за това настоя лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Така ще е ясно дали разходи за 2024 г. се прехвърлят за тази година, които биха могли да вдигнат дефицита над 3%.