Около 10 000 служители на Американска агенция за международно развитие (USAID), с изключение на основния персонал, са били уведомени на 4 февруари, че ще бъдат пуснати в административен отпуск от 7 февруари, тъй като президентът Доналд Тръмп се стреми да разформирова агенцията.
В известие на Държавния департамент до служителите на USAID, две трети от които работят в 60 чуждестранни държави, се казва, че целият „пряко нает персонал“ на USAID по света ще бъде пуснат в административен отпуск от 23:59 ч. на 7 февруари.
Единственото изключение е за определения персонал, отговарящ за „критични за мисията функции, основно ръководство и специално определени програми“.
Държавният департамент работи по план за организиране и заплащане на завръщането на служителите на USAID, живеещи в чужбина, обратно в САЩ в рамките на 30 дни и за прекратяване на договорите, които не се считат за съществени. Удължаването на срока за завръщането им в САЩ ще бъде разгледано „въз основа на лични или семейни затруднения, съображения за мобилност или безопасност или други причини“. „Благодарим ви за вашата служба“, се казва още в известието.
Масовите уволнения се случват в момент, когато Тръмп и неговата администрация, ръководена от технологичния предприемач Илон Мъск, работят за закриване на Американска агенция за международно развитие и за сливането ѝ с Държавния департамент. Централата на USAID във Вашингтон беше закрита на 3 февруари. Държавният секретар Марко Рубио беше назначен за изпълняващ длъжността директор на USAID. Американският президент потвърди намеренията си да закрие агенцията на 5 февруари, наричайки USAID „корумпирана“.
Бързото ѝ ликвидиране от страна на Мъск вбеси демократите. Те твърдят, че Тръмп няма конституционни правомощия да премахне независима агенция, създадена от Конгреса през 1998 г. USAID разполага с бюджет от 40 млрд. долара, който се финансира от Конгреса.