Лявото управление не трябва да остава в удобната роля на опозиция, а да се ангажира с реални политики. Такова мнение изрази проф. Любомир Халачев в студиото на "Денят ON AIR".
"Ние сме хора, които искаме определени политики, политики да наложим в обществото като действия. Какво имам предвид? Разбира се, подобряване на условията на живот. Имаме - знае се много и то не от вчера - едно огромно неравенство в нашето общество. Има малък процент, много малък, богати хора. Един малко по-голям процент добре живеещи хора. И един огромен процент лошо живеещи хора. Ние искаме да направим така, че тези хора да получават срещу своя труд по-добро възнаграждение", каза гостът пред Bulgaria ON AIR.
Проф. Халачев е наясно, че социалната промяна изисква време, но подчертава, че дори в рамките на година могат да бъдат направени съществени стъпки:
"Ако това правителство изкара една година, ще му дам оценка добър. Ако изкара две години - това ще бъде просто прекрасно. За три, за четири - после ще говорим. Но в рамките на предвидим срок от една година могат да се направят много неща", категоричен бе събеседникът.
Един от основните въпроси по време на разговора бе свързан с бюджетния дефицит и възможностите за намиране на средства. Проф. Халачев смята, че нерегламентираният сектор е голям проблем, който може да се овладее.
"Спрямо действащия в България официален хазарт има около 40% нелегален хазарт. За да го кажат тези хора, които се занимават професионално, значи те имат и данни. Остава правителството да вземе мерки към този нелегален хазарт. Това е някаква финансова дейност - да се отнесат към нея така, както към всяка нелегална дейност - вземане на пари, данъци, наказания и така нататък. Това не са малко пари", отбеляза проф. Халачев.
Коментирайки икономическите предизвикателства, той обърна внимание на високите цени на хранителните продукти и липсата на контрол:
"Аз като човек с леви идеи подкрепям всеки един протест срещу нещо, което не е правилно. Но веднага задавам въпроса - какво искаме ние от правителството? Да накаже веригите? Вие знаете, че не само в големите вериги, но и в малките квартални магазинчета цените са високи, дори по-високи, отколкото във веригите", коментира проф. Халачев.
Той припомни, че проблемът не е от вчера и че държавата трябва да влезе в ролята си на регулатор:
"Помните ли, че още през 2007 година, когато влизахме в Европейския съюз, се каза, че България има недостатъчен административен капацитет? Какво означава това? Това означава, че министърът дава задача на своя подчинен, той не може да я реши, дава я на друг, и накрая всички вдигат рамене и казват: "Ами това е положението", припомни гостът.