Новини

Желязков се срещна с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс

   


Започна участието на премиера Росен Желязков в Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект (AI Action Summit) в Париж. Форумът събира световни лидери, представители на бизнеса, академичните среди и гражданското общество.

На събитието българският министър-председател проведе разговор с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. „Задълбочаването на стратегическото партньорство между САЩ и България трябва да бъде първостепенна задача пред нашите нови правителства”, заяви Желязков по време на кратката среща.

Желязков подчерта пред вицепрезидента Ванс, че сред областите, в които можем да си сътрудничим на по-задълбочено ниво, са отбраната и новите технологии. Като пример той посочи българския институт INSAIT, който разработва редица нови технологии за световни компании като Google, Amazon и много други.


Снимка: Пресцентър на Министерски съвет

Българският министър-председател участва в дискусия за бъдещето на изкуствения интелект и неговото приложение. В срещата ще се включат и министър-председателят на Индия Нарендра Моди, вицепрезидентът на Съединените американски щати Джеймс Дейвид Ванс, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, както и много други лидери.

Желязков беше категоричен, че в контекста на развитието на изкуствения интелект мащабният разговор не е за това дали се страхуваме, или виждаме възможности по темата. „Вече става въпрос за все по-голяма конкурентоспособност“, изтъкна премиерът. По думите му неслучайно на днешния форум в Париж участват не само лидерите на страните от ЕС, но също така високопоставени представители от САЩ, Китай, а съпредседател на събитието е Индия. Участие имат всички държави, в които развитието на изкуствения интелект се превръща все повече в потребност.

Снимка: Пресцентър на Министерски съвет

Премиерът специално обърна внимание и на темата за регулациите, които са важни, за да бъде изкуственият интелект безопасен и базиран на принципи. Енергийните въпроси също са свързани с развитието на изкуствения интелект, тъй като все по-голямата изчислителна мощност изисква по-голяма енергия, което означава и по-голяма енергийна свързаност. „Това са и въпроси, свързани с целенасочените инвестиции, защото надпреварата, която се очертава между Европейския съюз, между САЩ и Китай, означава все повече инвестиции в изкуствения интелект. Ние считам, че имаме своето място и това място е доказано с проектите на INSAIT (Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии“, заяви още Росен Желязков.