Проблемът с липсата на аптеки в малките отдалечени населени места продължава да се задълбочава. Това и повод фармацевтичните организации в страната да поискат в новия държавен бюджет да заложено и финансиране на откриването на аптеки в тези райони. Хората от село Рашка Гращица, в община Невестино, се налага да ходят до Кюстендил, за да се снабдяват с необходимите лекарства.
23 са малките населени места само в община Невестино, а над 70 са те в община Кюстендил, чиито хора се налага да пътуват повече от 20 км, за да се снабдяват с лекарства. Най-близката аптека за хората от с. Рашка Гращица е в Кюстендил, което е малко над 15 км.
Лиляна Ваксевска: "До аптеката стигаме с рейс, който е в 7:00 ч. и е само в сряда. Ходим до Кюстендил, взимаме лекарствата и след това се връщаме. През цялата седмица нямаме рейсове и нямаме достъп до Кюстендил. Населението ни е застаряващо - от 75-80 години нагоре", предаде БНТ.
Според местните хора, една вендинг машина за лекарства е вариант дотолкова, за да се снабдят с най-елементарни медикаменти, но не е решение за хронично болните.
Светослав Сухарски - кмет на с. Рашка Гращица: "Трудно е. Държавата трябва да помогне за тези възрастни хора да имат наблизо да имат аптека и да могат да си взимат лекарства. Трябва постоянно да им се обръща внимание, да се ходи до Кюстендил да се пазарува. В селата в община Невестино и в община Кюстендил няма аптека. Там няма и денонощна аптека."
Д-р Антон Стойнев - общопрактикуващ лекар: "Преди години отворих аптеката в Невестино, защото магистър-фармацевта напусна, но по закон ние лекарите нямаме право да продаваме лекарства по рецептурна книжка. Можем да ги изписваме, но не можем да ги продаваме. И затова хората почти не влизаха в мойта аптека."
Д-р Стойнев смята, че не е много изгодно да се отвори аптека в малко населено място и затова държавата би трябвало да субсидира такива райони.