Държавният стандарт за това какво е сирене е на път да се промени драстично. Министерството на земеделието и храните (МЗХ) вчера взе решение да ограничи водното съдържание в бялото саламурено сирене до 65 %.
Д-р Сергей Иванов от "Активни потребители" коментира пред OFFNews, че на практика така МЗХ променя стандарта, така че това, което ще купуваме като сирене, всъщност няма да е направено по установените технологии за производството му.
Още през 2016 г. се приема важна регулация в Наредбата за производство на млечните продукти, така че да се намалят имитиращите продукти. През 2020 г. след множество проучвания на "Активни потребители" се вкара норма за водното съдържание в млечните продукти, защото именно този параметър става обект на масова измама в последните години.
Оригиналната технология на бялото саламурено сирене дава 55% влажност, обясни д-р Иванов.
"Това на европейските производители звучи страшно много, но тук този вкус се харесва. Тогава след настояване от "Активни потребители" се прие да се сложи 60% изискване за максимална влажност. Ако е над - се пише, че продуктът е с повишено водно съдържание", каза експертът от "Активни потребители".
В началото на 2025 г. е публикувана за обществено обсъждане промяна на Наредбата на мармаладите и конфитюрите. Именно там с 1-2 изречения е вкарана и промяна в наредбата за млечните продукти за нов критерий - до 65% водно съдържание, обясни д-р Иванов.
Вчера решението на МЗХ бе обсъдено в Националния съвет по храните, начело със земеделския министър Георги Тахов.
"Атакуван от "Активни потребители" и млекопреработвателите, той направи изказване, че въвежда нова граница и се направи, че нищо не знае. Всъщност той вдига границата, а го представя като че тепърва се поставя граница. Опашата лъжа!", възмути се д-р Сергей Иванов.
Той обясни пред OFFNews, че тези 5% са много ключови, защото според класическата хилядолетна технология за производство на сирене, то трябва да зрее и да мине през млечнокисела ферментация. Тези 5% изключват този процес.
"Така сиренето ще стане бързозреещо - променя се дефиницията за сирене. Производителите имат интерес да продават веднага, а не да го оставят да зрее", обясни д-р Сергей Иванов.
На професионален жаргон този продукт се нарича “бързозрейка” и е най-продаваната категория на имитиращ сирене продукт. Според сегашните законови разпоредби, ако те хванат, че си продал обаче бързозрейка с надпис сирене - подлежиш на санкции.
"Те искат да се отърват и да продават бързозрейки. Откакто е приета, тази Наредба им е трън в очите, и са убедили сегашния министър на земеделието, за да могат спокойно да си продават бързозрейките. Де факто искат да променят хилядолетна технология, само и само да не оставят сиренето да зрее", каза още д-р Сергей Иванов пред OFFNews.