Рекорден брой журналисти са били убити по света миналата година. Това заяви днес Комитетът за защита на журналистите (КЗЖ) и добави, че Израел е отговорен за почти 70% от смъртните случаи, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Най-малко 124 журналисти в 18 страни са били убити през 2024 г. Това е била най-смъртоносната година за репортери и медийни служители, откакто организацията е започнала да води отчет преди повече от три десетилетия, се казва в изявление на КЗЖ.
Организацията каза, че по време на войната на Израел в Газа израелските въоръжени сили са убили 85 журналисти и обвини израелската страна, че се опитва да попречи на разследванията на тези случаи, да прехвърли вината върху журналистите и да пренебрегне задължението си да търси отговорност за убийствата.
В отговор на запитване за коментар израелските въоръжени сили заявиха, че не им е била предоставена достатъчно информация за предполагаемите случаи, поради което те не са успели да ги разследват, и добавиха, че предприемат всички оперативно изпълними мерки, за да ограничат вредите за журналистите и цивилните.
„ЦАХАЛ (Израелските сили за отбрана – бел.ред.) никога не са взимали и никога няма умишлено да вземат на прицел журналисти“, се казва в изявление на военните.
През 2023 г. по света бяха убити 102 журналисти и медийни работници, а през 2022 г. - 69 журналисти и медийни работници, посочва КЗЖ. Предишният пик на убити журналисти и медийни работници е бил отчетен през 2007 г., когато са жертвите са били 113, почти половината от които за загинали по време на войната в Ирак.
Според КЗЖ Судан и Пакистан са на второ място по брой на убитите журналисти през миналата година.
„Войната в Газа е без прецедент по отношение на въздействието си върху журналистите и е признак за значително уронване на глобалните норми за защита на журналистите в зони на конфликт“, посочва организацията, цитирана от БТА.
Тя добави, че е отчела „тревожно нарастване на броя на целенасочените убийства“ и посочи, че най-малко 24 журналисти са били умишлено убити заради работата им миналата година, включително в Хаити, Мексико, Мианма, Судан и други страни. Организацията е документирала най-малко 10 случая на целенасочени убийства от страна на Израел и разследва 20 други случая, в които смята, че израелската страна умишлено е взела на прицел журналисти.
Най-малко шестима журналисти и медийни работници са били убити досега през 2025 г., отбеляза още КЗЖ.