Анализи

Борисов изненадан от нов лидер вляво - ДПС на Пеевски

   
Борисов изненадан от нов лидер вляво - ДПС на Пеевски

Притеснение, че в десния политически спектър вече са останали само ГЕРБ-СДС, а всички останали партии са минали вляво, изрази Бойко Борисов. Той го направи в коментар на думите на Атанас Атанасов, че са му ритнали вратата, за да не му целуват ръка. Реакцията на лидера на ДСБ дойде на изказване на бившия премиер, в което той  цитира поговорката: Който не целува попа по ръката, целува кръста. 

"Към г-н Атанасов мога да кажа, че символиката в това, което съм искал да кажа е, че правилното беше - аз премиер, той председател на Народното събрание, една стабилна дясно-центристка коалиция да се направи. Сега какво имаме в момента - нов лидер вляво - "ДПС - Ново начало", което дори не мога да ги позная, защото по време на сглобката те защитаваха доста десни политики. Сега, от това, което чувам всеки ден - те олевяха, точно както и ПП, точно както и "Възраждане" и БСП. Сиреч - вляво се получи едно струпване с нов лидер, които - колкото може повече разходи, повече пари да се дават. А вдясно, за съжаление, останахме само ние, със своите центристко-десни и консервативни политики. Това прави работата ни изключително трудна. ДБ, които ги познавам и знам, че мислят като нас в тази посока, за съжаление, ПП ги потопиха и през времето на сглобката правеха само леви политики. А ние подкрепяхме, защото иначе щеше да се счупи правителството. Така че това е притеснителното, това мисля", коментира Борисов.

"Драма няма, никаква. Аз съм човек, който здраво си е стъпил на краката. Народните поговорки са нещо, което е минало през вековете и те са малко както в Китай Конфуций с неговите твърдения и писания. Българският народ е мъдър и поговорките, които е прекарал през вековете, отговарят на всяка една ситуация, ако ти трябва в днешно време. Не знам дали друг народ има поговорка, че: Да ми изгори плевнята, само къщата на съседа да пламне. Българската политика в момента сме точно това", коментира още Борисов. 

На въпрос за управленската програма Борисов насочи въпросите към премиера Росен Желязков.

Нямам информация. След като ДБ и особено ПП и Кирил Петков каза, че най-големият им успех вече е факт - Борисов не е премиер, след като седмици наред настояваха и искаха лидерска среща и аз им отказвах, защото след като не ме приемат за премиер, не ме приемат и за лидер - това ми беше логиката и тя е правилна, сега просто да се оправят, каза още лидерът на ГЕРБ.

4 г. ги гледахме как се справят, справят се чудесно, коментира Борисов за ПП-ДБ. Както говореха за равноотдалечен премиер, а не чухме име, така говореха и за регулаторите.

Така че аз никога не бих си дал ръката някой да я целува. Еле пък от тях. Но всеки ден и вие питате - защо не участвате на лидерските срещи? Затова не участвам. Ето сега, искам и на тях да им кажа - има си премиер, въпросите към него, допълни той.

Тази и другата седмица трябва да се пуснат правилата за регулаторите и вече залата да търси мнозинства дали да ги приема. Ако не ги приема - чакаме столетници да управляват регулаторите, допълни лидерът на ГЕРБ.

Всеки има право да прави бойкоти, каквито си иска, коментира Борисов обявения за днес бойкот на търговските вериги.

Ние сме правили през годините много такива опити, каза Борисов на въпрос за това дали ще бъде подкрепен тавана на надценките на основни продукти. "Даже имаше един премиер, който казваше: За бога, братя, не купувайте. Затова са важни регулаторите - всичко това е тяхна задача. Когато политиката започне да се мери в цените, става спекула, дефицити. До 1990 г. това беше основата на българския пазар - да търсиш човек, да си купиш нещо - дали хумана, дали банан, дали портокал. Това беше до 90-а година", коментира още бившият премиер.

Като "абсолютна провокация" определи Борисов изказването на македонския премиер Християн Мицкоски от сряда. От трибуната на Събранието на РСМ той заяви: „Истинският въпрос е защо около 700-800 българи в РСМ, които декларират, че техният майчин език е български, трябва да бъдат включени в конституцията и защо за Албания няма това изискване, тези 8000 (декларирали се като българи на последното преброяване - бел. ред.) да бъдат включени в конституцията? Това е същественият въпрос".

"Не трябва да им се обръща внимание. Външно министерство реагира добре, така че - те това могат", лаконичен бе Борисов.