"Бъдещето на изкуствения интелект е политически въпрос и въпрос на суверенитет и стратегическа зависимост", написа президентът на Франция Еманюел Макрон в публикация в LinkedIn преди началото на срещата на върха относно изкуствения интелект в Париж, която се проведе в началото на тази седмица и в която участваха политици от над 100 държави и представители на технологични компании. В останалите си профили в социалните мрежи, Макрон осмя няколко дийпфейк клипа, използващи неговото лице. Той може да има трудности със съставянето на стабилно правителство, но не се отказва от амбицията си да е основположник на френската и европейската стратегия в областта на изкуствения интелект. В речите си по време на събитието той набягаше на това, че Европа също може да е страхотно място за правене на бизнес и има своите силни страни, като за Франция конкретно изтъкна производството на ядрена енергия:
"Преди няколко седмици бяха обявени 500 милиарда евро инвестиции в ИИ от другата страна на океана, но те ще трябва да построят реактори или друг капацитет, за да осигурят електричество. А ние миналата година сме изнесли 90 теравата електричество. Това е скритата сила на Франция, която ще ни позволи да ускорим центровете си за данни. Ще можем да тренираме моделите си и да изграждаме още повече." Александра Пшегалинска - доцент по мениджмънт и изкуствен интелект и заместник-ректор в университета "Козмински" във Варшава коментира:
"Франция е сред малкото страни, който са разработили свой собствен голям модел с отворен код за ИИ с името "Мистрал", който е в помощ на много фирми. Може да го сравним с американския Chat GPT и китайския DeepSeek. Дори Полша има три модела за ИИ, Германия също има свой модел, но те са по-малки от предлаганите от Китай и САЩ. Ако искаме да сме конкурентоспособни в тази сфера трябва да играем като отбор. Франция и Германия сами не могат да се състезават със САЩ и Китай, трябва да е Европа като цяло."
Европейският съюз не иска да бъде лидер единствено в регулацията на изкуствения иннтелект, който може да бъде използван като инструмент за съживяване на европейската икономика, стана ясно от речта на председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен:
"Твърде често чувам, че Европа е закъсняла за състезанието, че САЩ или Китай вече са напред. Не съм съгласна, защото надпреварата въобще не е приключила. Истината е, че сме едва в началото. Днес обявявам, че ще увеличим средствата за нашата най-нова инициатива за ИИ с 50 милиарда евро до общо 200 милиарда евро за инвестиции в тази сфера в Европа. Акцентът ще са приложенията в индустрията и системи от решаващо значение. Това ще бъде най-голямото публично-частно партньорство в света за развитието на надежден ИИ. Искаме да ускорим иновациите. Европа разполага с някои от най-бързите обществени суперкомпютри. Сега ги поставяме в услуга на най-добрите стартъпи и учени, за да могат те да създадат ИИ, от който се нуждаем. Те могат да тестват и да тренират моделите си на нашите суперкомпютри."
13 процента от европейските фирми са интегрирали изкуствения интелект в работата си, което според експерти е твърде ниско ниво.
САЩ и Великобритания не подписаха дипломатическата декларация, с която форумът беше закрит. В документа се изисква работа в посока "приобщаващ и устойчив изкуствен интелект".
На срещата в Париж беше първата реч в международен план на Джей ди Ванс, след като пое поста американски вицепрезидент.
"Враждебни чуждестранни сили превърнаха ИИ в оръжие, за да пренаписват историята, да наблюдават потребителите и да налагат цензура. Някои авторитарни режими откраднаха и използваха ИИ, за да подобрят военните си способности, разузнаването си и системите за наблюдение, както и за да крадат чужди данни и да създават пропаганда, за да подкоповат националната сигурност на други страни. Искам да съм ясен: тази администрация ще възпрепятства подобни действия. Ще опазим американският ИИ и технологиите за чипове от кражба и злоупотреба, ще работим със съюзниците ни и партньорите ни, за да укрепим и увеличим тези защити."
Американският президент Доналд Тръмп изглежда твърдо решен да спечели глобалната надпревара в сферата ограничавайки регулациите и подкрепяйки големите инвестиции. Междувременно, появата на китайския модел DeepSeek ясно показа, че и други региони имат способностите да напреднат. Тази седмица Саудитска Арабия обяви инвестиция от 5 милиарда долара за изграждането на център за данни за ИИ в своя "умен" град на бъдещето, наречен "Неом".
"Едно от вълнуващите неща на тази среща е, че фокусът е в по-силна степен върху възможностите на изкуствения интелект в допълнение към осмислянето на рисковете и реулациите и сложните им аспекти. Твърде често разговорите касаят рисковете, но вниманието трябва да се насочи и към възможностите, които ще са от полза за хората, например в науката и икономиката", заяви на форума в Париж Джеймс Маника - старши вицепрезидент по изследванията в компанията за изкуствен интелект на "Гугъл" DeepMind. А нейният главен изпълнителен директор и носител на миналогодишната Нобелова награда за химия - Демис Хасабис, предупреди, че човешкото общество трябва да се подготви за момента, в който изкуственият интелект ще достигне човешките способности, т.нар. изкуствен общ интелект (AGI). Хасабис очаква това да бъде факт в следващите около пет години: "Важно е изкуственият интелект да бъде регулиран, но това да стане по правилния начин. А това е трудно, когато тази технология не се разбира напълно и се променя бързо. Необходимо е межднародно сътрудничество, защото изкуственият интелект ще засегне всички държави, целия свят."
На подобни срещи гръмки политически заявки не липсват, но след тях Европа трябва освен да каже, и реално да докаже, че не е в технологичен упадък.