Лидерът на БСП ще се избира отново от конгреса. Това решиха делегатите на най-висшия партиен орган, който заседава този уикенд в НДК.
712 делегати бяха "за" отпадането на прекия избор, 74 бяха "против", 10 се въздържаха. В документите пише, че промените в устава влизат в сила от момента на тяхното приемане, т.е. от днес.
С новите уставни изменения на партията се отменя прекия избор на лидер, който беше въведен от Корнелия Нинова през 2017 г. Досега е имало избор на председател от всички членове на партията само веднъж - през 2020 г., когато Нинова бе избрана.
Като основен проблем за този вид избор обаче се сочи липсата на точна цифра на членовете на БСП. Това е една от най-големите мистерии на българската действителност, призна преди дни и временният председател на партията Атанас Зафиров в интервю за "24 часа".
Спорове имаше дали всички изменения в устава да се гласуват анблок - освен прекия избор Националният съвет реши да отпадне и досегашната мандатност за заемането на депутатски длъжности - до 12 г., както и това депутати да са председатели на партийни организации.
След бурна реакция в залата бе решено всяко изменение да се гласува отделно. Само час и половина отнеха дебатите по уставните изменения преди началото на вота.
Емоции предизвика текст, който уреждаше управлението на партията при прекратяване на правомощията на председател. Към момента бе разписано един от заместниците да поеме функциите, а сега се предлагаше до 14-дневен срок да бъде насрочен конгрес, който до 30 дни да се събере, за да бъде избран нов лидер. Малко повече от 280 делегати подкрепиха изменението, и така то не мина.
След връщането на избора на лидер от делегатите на конгреса се очаква да се пристъпи към такъв веднага, още тази вечер. Девет ще се борят за поста.
До финала на битката стигат Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиан Вигенин, Калоян Паргов, Боян Балев, Борис Цветков, Дора Янкова, Руси Статков и Румен Овчаров, който обаче не дойде на конгреса.
Отводи си направиха Сергей Станишев, Антон Кутев, Трифон Панчев, Генади Събков, Габриел Вълков. Още преди конгреса се оттеглиха Иван Таков, Иван Иванов и Драгомир Стойнев.
Остава и мандатността за депутати. Това се оказа и най-горещата тема по време на дебата. При предишните изменения беше въведен максимален срок за работа на депутатите от БСП - до 12 години, след което те нямат право да бъдат издигани на парламентарни избори. В този казус е Драгомир Стойнев, който е депутат от 2009 г. насам с малки прекъсвания. В 51-ото НС той е зам.-председател и шеф на групата на левицата. Сходна е и ситуацията с Кирил Добрев, който има дълъг опит на депутатските банки. Близо 600 делегати "заковаха" мандатността на депутатите.
Народните представители нямат право да са председатели на партийни структури, повториха старото си решение делегатите, въпреки че имаше предложение това да отпадне.
Председателят на партията има право само на два поредни мандата, гласят решенията на конгреса.