Свят

Християндемократите печелят изборите в Германия с 29%, всеки пети е гласувал за Алтернатива за Германия

   


Очаквано консервативният Християндемократически съюз начело с Фридрих Мерц е първа сила с 29 процента от гласовете, показват първите екзитполове. Антимигрантската "Алтернатива за Германия" постигна най-високия си резултат и се нарежда на второ място с 20 на сто от гласовете. Германската Социалдемократическа партия и "Зелените", които бяха в управлението досега, са трети и четвърти, информира БНТ.

Над прага от 5% са още "Левите", "Свободната демократическа партия" и "Алиансът Сара Вагенкнехт".

Германците избират днес 630 депутати в новия Бундестаг. Те гласуват с една бюлетина, но имат право на два гласа. С първия избират мажоритарно кандидат от съответния избирателен район. Вторият вот е за партийна листа. Вторият глас определя колко места получава дадена партия в новия парламент. Този начин на гласуване дава възможност на избирателите да разпределят двата си гласа между две различни партии. Много от избирателите се възползват от това, те са песимистично настроени по отношение на стандарта си на живот сега и залагат на различни партии.

“По принцип гласувам за социалистите, но сега гласувах за две различни партии. Живея от 25 години в Германия - преди не беше зле, но сега трябва да има промяна. Минималната работна заплата трябва да стане 15 евро на час, иначе няма да можем да се справяме”, категоричен е Едуард, работник.

Горещите предизборни дебати за нелегалната миграцията и свиващата се икономиката разделят и хората. Някои се притесняват, че германската политическа култура се е променила, липсват толерантност и уважение.

“Трябва да се опитаме отново да се обединим. Политиците трябва обединят усилия, за да попречат на крайнодесните, но и на крайнолевите да увеличат влиянието си. Ситуацията в големите партии не е много добра. Стигнахме до тези предсрочни избори, защото нещата не вървяха. А в подобни ситуации, печелят крайните партии и това застрашава демокрацията в Германия”, категоричен е Хаген Хенинг - актьор.

“Трябва отново да се върнем към политическата култура в Германия, при която партиите да спрат да се разправят помежду си и да започнат да водят диалог. Минали сме през много политически кризи в тази страна, но сега политическият климат никак не е добър и това много ме притеснява”, отбеляза Уве Франке - пенсионер.

Младите в Германия също се интересуват от политика и избори. Повече от 2 милиона младежи имат право да гласуват за първи път на предсрочните избори.

“Мисля, че социалната политика в Германия трябва коренно да се промени. Има прекалено голяма разлика между богати и бедни. Би било добре Германия да премахне тази разлика и прави много повече за бедните хора”, каза ученичката Мария.

Изборите приключват тази вечер, но съществената работа на политиците започва още утре. Партиите трябва да съставят ново стабилно коалиционно правителство и време за губене няма, защото германците се надяват на бърза промяна.