"Идеята от 1 април НЗОК да проследява в реално време издаването на електронни рецепти кореспондира с цялостната дигитализация през НЗИС като обработването, предписването и отпускане на лекарства, налице е вече и пациентското досие и крайна цел е пациентите да са добре информирани, да знаят какво се случва с тяхната терапия, какво им предстои - тези промени са част от Закона за здравното осигуряване от края на миналата година, според която НЗОК трябва да направи предварителна валидация за всичко, което отпуска и заплаща, преди да попаднат данните и в пациентското досие и да не се трупат грешки", посочи за БНР Светослав Крумов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.
"Така няма да се налага пациентът да бъде връщан при лекаря. В тази дигитална проверка са заложени 40 контроли, на ниво предписване и отпускане на лекарствени средства, дали е заверено МКБ за заболяването, броят на опаковките, дали пациентът е здравноосигурен, дали не е хоспитализиран в момента, дали лекарят или аптеката имат договор с НЗОК за съотвентата дейност, това досега ставаше по аналогов начин.
От технологична гледна точка няма промяна, ние и досега подавахме данните онлайн, но касата ги проверяваше след две седмици и когато излязат грешки, ставаше основание за незаплащане на съответната дейност, без да са виновни нито лекарят, нито пациента, нито фармацевта да са имали вина. Затова ние много настоявахме за тази промяна в закона, подкрепиха ни и от БЛС, и от НЗОК, и от МЗ.
Това пилотно тепърва ще се пробва, имахме среща с разработчиците на медицинския аптечен софтуеър, първо ще се тества при предписването, понеже основните изисквания по предписване на лекарствения продукт са насочени към лекаря, там ще има доста контроли, които да му помогнат да не допуска лекарско предписание, което не отговаря на изискванията и е негодно за изпълнение и задръства с данни информационната система, поясне още Светослав Крумов.
По думите му често срещана грешка е лекарят да пропусне да завери диагнозата на пациента в електронната му здравна книжка. Досега системата е позволявала да се издаде рецепта, но отивайки в аптеката, фармацевтът го вижда и връща пациента при лекаря, за да му коригира данните. В момента системата няма да разреши на лекаря да качи в НЗИС такава негодна рецепта.
"Уверяват ни от Информационо обслуждане и Здравната каса, че тази комуникация ще става в рамките ни секунди, една автоматична проверка по много критерии и се надяваме, че това няма да доведе до образуване на опашки в аптеките.
Това дигитално проследяване обаче няма да дава информация на фармацевта за наличности от медикаменти. Системата, която е насочена към проследяване на наличности от лекарства е СЕСПА - системата за проследяване на лекарствени продукти, която е обвързана с всички лекарства, които към момента се заплащат от НЗОК.
Нашата идея е да се разшири портфолиото от лекарства, които ще се проследяват през системата като се включат всички лекарствени средства по лекарско преписание, а не само тези, които заплаща касата. Там ще влязат и антибиотиците, които не се реимбурсират в момента и редица други лекарства, които не попадат в обсега на здравното осигуряване.
Това е залегнало в промяна в Закона на лекарствените продукти, което е подготвено от Министерството на здравеопазването, това чака нотификация от ЕК, след това внасяне в МС, след това и в НС. Понеже това е свързано с проследяване на огромен пазар, тоест всички участници във веригата подават информация, за някои от тях това е чувствителна търговска информация, затова се иска нотификация доколко това няма да е прекалено голяма административна тежест. Това се движи по-бавната, но сигурна законотворческа писта.
За разлика от някои предложения на партии и депутати, които минават "по-късия вход", като лобистки промени, които разсипват системата в дългосрочен план. Това е отново проекто-предложението на партия "Възраждане" да могат да се разкриват вендинг машини с лекарства, отдалечени от аптеката..., за което ние сме категорично против, коментира Крумов. В момента изискването е складовата част да бъде в аптеката, за да се гарантира правилното съхранение. Твърденията, че това ще реши проблема с липсата на аптеки в малките населени места или на денонощни аптеки на такива места, са несъстоятелни, защото принципът е денонощна аптека да има само, където има спешен денонощен център, поясни фармацевтът.
"Относно разширяването на СЕСПА в ЕК текат преговори относно подобни системи и те са провокирани от идеята за нашата система за проследяване на лекарства, но на този етап те се фокусират единствено върху дефицитните лекарства за тесен кръг заболявания. Говори се за подобни системи, за подобни списъци и за по-добро разпределение на ресурсите от лекарства между европейските страни, точно за тези, за които е установен траен недостиг.
Но такава цялостна система, свързана с проследявяне на всички лекарствени продукти, няма в нито една държава в ЕС, затова и нотификацията от ЕК е много важна, изтъкна главният секретар на Фармацевтичния съюз.
Светослав Крумов коментира темата трябва ли частните болници да правят обществени поръчки за лекарствата:
"Смятам, че всеки, които работи с обществен ресурс, би трябвало да се бори за него по равни критерии. Независимо дали е частен или държавен, все пак това са нашите пари и трябва да бъдат управлявани по едни и същи начин.
Незнам доколко сега функционира центаризираната система на МЗ за централизираните поръчки за лекарства, тя много често е съботирана от доставчиците на лекарствените продукти, и не е ясно дали в момента функционира или е спряна от поредното обжалване и чакащо се дело за решение...
Но и обществените поръчки, и централизирано договаряне биха спестили огромен финансов ресурс на НЗОК, което означава, че някой няма да злоупотребява с него, борбата е точно за това и противоборството е от тези сили, които нямат интерес да се лишат от тези финанси, иначе в централизираната система за доставки бяха хвърлени огромни усилия, технологично тя работи, има всякакви нотификации от ЕК и винаги има някакъв юридически проблем, предизвикан от някой, който няма интерес тази система да работи и функционира правилно, изтъкна Крумов.
От БФС настояват в бюджет 2025 г. на НЗОК фармацевтите да получават заплащане при отпускане на диетични храни за специални медици цели и медицински изделия, защото досега аптеките не получават финансиране за тази дейност. Те предлагат да се приложи механизма като при методиката за обработването на рецепта за 100 % поетите от НЗОК продукти, извън протокол, защото напоследък има голям обем от работа за отпускане на рецепти за диетични храни и медицински изделия, а някои от терапиите са над 2000 лв. на месец, за което аптеката носи отговорност да я осигури, да я отпусне и да изчака касата да я заплати след месец. Това беше вписано в новия бюджет, надяваме се това да стане факт, каза още Светослав Крумов.