Новини

МВнР: Българите да пътуват само при нужда до Гърция утре заради стачката

   
МВнР: Българите да пътуват само при нужда до Гърция утре заради стачката

Българските граждани да предприемат пътувания в Гърция утре само при необходимост заради общонационална стачка, като същевременно проверят актуалността на разписанията на полетите си. Това препоръчват от Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница.

Следва да се избягва навлизане в централните части на големите градове и стриктно да бъдат спазвани указанията на местните власти, добавят от МВнР.

Във връзка с предстоящата на 28 февруари общонационална стачка в Гърция по повод двегодишнината от железопътната трагедия в Темби, МВнР информира, че е планирано провеждането на митинги и шествия в центъра на Атина и в други градове.

В Атина стачката включва и протест на Синдиката на служителите на градския транспорт, както и авиодиспечерите, които няма да обслужват граждански полети, с изключение на някои категории специални такива. В деня на стачката железопътният оператор „Hellenic train“ няма да извършва курсове в страната. Ще бъде преустановено движението на автобусите, тролеите, такситата, както и на всички фериботи. Метрото, трамваите и крайградската железница ще се движат от 9 до 17 ч., за да обслужват демонстрантите, информират от МВнР.

Дирекция „Пътна полиция“ в Солун предприема извънредни мерки за регулиране на движението в града. От 09:00 ч. на 28 февруари няма да се допуска движението на превозни средства в централната част на града. Променени са маршрутите на градския транспорт. Ще бъде блокирано движението по улиците „Егнатия“, „Агиу Димитриу“, „Етники Амина“, „Цимиски“, „К. Караманлис“, „Монастириу“, площад „Димократия“, площад „Χ.Α.Ν.Θ.“ Забранено е паркирането на превозни средства по улиците в центъра. Възможни са и допълнителни ограничения в хода на деня, посочват още от МВнР.

При необходимост от съдействие българските граждани могат да се обърнат към посолството на България в Атина, като повече информация могат да намерят тук.

Гръцката Национална служба за разследване на въздушни и железопътни инциденти и за безопасност на транспорта представи тази сутрин заключенията си за причините, довели до железопътната катастрофа в прохода Темпе на 28 февруари 2023 г., при която загинаха 57 души, съобщиха гръцките медии. В нощта на 28 февруари преди почти две години край град Лариса челно се сблъскаха два влака, пътнически и товарен. Освен загиналите, голяма част от които бяха студенти, които се завръщаха по университетите си от дълъг уикенд, в катастрофата бяха тежко ранени 81 души, а 99 получиха по-леки наранявания.