Новини

Желязков във ВМЗ-Сопот: Изключително впечатлен съм от това, което видях

   


Премиерът Росен Желязков посети производствената база на ВМЗ-Сопот в Иганово и завод „Арсенал" в Казанлък. Визитата беше в контекста на заключенията от вчерашното заседание на Европейския съвет. В Брюксел европейските лидери обсъдиха повишаването на отбранителните способности на Съюза и начините, по които да се осигурят пари за тях.

„Изключително съм впечатлен от това, което видях. В България има около 30 високотехнологични предприятия в индустрията и този клъстър трябва да бъде обединен в една обща синергия, за да може да имаме не само национална отбранителна независимост, но да бъдем и водещи в Европа”, подчерта министър-председателят.

По думите му България може да развива както пазарите, така и собствения си отбранителен капацитет. „Темата за капацитета и способностите на Европейската отбранителна индустрия е на дневен ред. Фактът, че притежаваме такива мощни предприятия, е повод за национална гордост. В контекста на т. нар. моментум, в който Европа е изправена, засилването на капацитета на военната индустрия е изключително важен, не само за Европа, но и за България”, заяви Желязков. 

„Има много възможности, базирани на европейската отбранителна стратегия, както и на  финансирането, което ще има за производителите в Европа. Трябва да сме първите, затова създаваме Център за отбранителни иновации - да следим и разработваме тенденциите както по отношение на развойната дейност, така и по отношение на внедряването на съответни технологии за модернизация на отбранителната индустрия”, каза Желязков.

Най-голям възложител и най-много поръчки са за Българската армия, обясни той. Премиерът допълни, че процентът от БВП, който отделяме за отбрана, е един от високите.

„Единият от източниците за финансиране с използване на публичните фондове на ЕС са неусвоени ресурси на доброволен принцип на страните членки от Кохезионния фонд. Ние направихме допълнение да се използват и средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост и това нещо също е записано като ресурс, който може да бъде използван”, каза още Желязков.

Заедно с премиера в двата завода бяха министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов и заместник-министърът на отбраната Аделина Николова. Визитата им подчертава ангажимента на правителството за модернизация и укрепване на българския отбранителен сектор, заявяват от пресцентъра на Министерския съвет. 

Пред журналисти в Казанлък Желязков отхвърли да има „трусове в коалицията”, нарече ги по-скоро „процеси по напасване на различни виждания”.


Анкета

Ще свали ли правителството на Росен Желязков влизането на "Величие" в парламента?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14