До излизането на конвергентния доклад няма да подкрепяме нито вотове на доверие, нито правителството. Това заяви пред БНР бившият премиер и съпредседател на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, като подчерта, че ПП няма да гласува в сряда по вота на недоверие към кабинета "Желязков".
"Да бъдем в еврозоната е едно от най-важните неща за България. От друга страна - компромиси с корупцията и с корупционните схеми няма да правим. ... Това правителство вече е вредно за държавата и вече има причина за вот на недоверие на база бюджет и корупционни схеми и работа с Пеевски. Затова решихме, че в първия ден, след като излезе конвергентният доклад за еврозоната, вече сме готови да инициираме вот на недоверие". АПС даде шанс на управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС с ИТН и БСП да не са с Делян Пеевски, посочи Петков:
"Гласовете с АПС им стигат, Пеевски не им трябва, но зависимостите отпреди, малките тайни, които са обвързани и през прокуратурата, корупционни тайни, може би, и въпреки че имат партньор АПС, те не могат да продължат с него, защото Пеевски не им позволи".
Според съпредседателя на ПП Делян Пеевски и Бойко Борисов са партньори:
"Те са били партньори и в третото правителство на Борисов, но не толкова видимо".
В предаването "Неделя 150" Кирил Петков коментира случая с българския европейски прокурор Теодора Георгиева:
"Фактите са, че тя е станала европрокурор по време на правителството на Бойко Борисов (2020 г.). Аз работих с Европрокуратурата и с г-жа Лаура Кьовеши и много се надявах да направим борбата с корупцията през Европейската прокуратура, защото не вярвам дълбоко в българската прокуратура. В този формат Георгиева е идвала в кабинета на министър-председателя, заедно с г-жа Кьовеши. И сме инициирали не един и два сигнала. Даже Министерският съвет беше станал точка за подаване на сигнали към Европрокуратурата, за да не минаваме през деловодството на прокуратурата тук, толкова нямахме доверие и нямаме доверие".
"Когато нашите гангстери решават, че могат да тръгнат и срещу евроинституции, това означава, че самата Европрокуратура трябва да защити статута си на силна институция, която не позволява подобни действия. За пръв път от 4 години имаме реална връзка между сигнал за корупция, евросредства и солиден, може би, свидетел. Очаквам да има развитие, има всички предпоставки за това", коментира още Петков във връзка с разследването за "Чирен" и твърденията на Теодора Георгиева.
По отношение на това, че МВР е забавило обиските при разследването за разширението на газохранилището "Чирен" с пет дни Петков коментира:
"Аз не мога да си представя, че при инициирани от Европрокуратурата обиски МВР е дало 5 дни за реакция. Притесни ме отговорът на министър Даниел Митов в парламента, че няма нищо странно в това. Сигурен съм, че ще има много сили, които ще искат да спрат това разследване. Но когато вече стигаме до нива със заплашване на европрокурор, се надявам, че действията на Европрокуратурата и специално на г-жа Кьовеши ще бъдат достатъчно фокусирани".
"Прокуратурата за пореден път се използва изцяло като бухалка по един случай, който дори няма някаква база, откъдето да тръгне, а е една инсценировка до такава степен, че показва как главният прокурор Борислав Сарафов е готов на всички команди, които Делян Пеевски му подава. Единственото, което прави, е, че ни губи времето и средствата за защита", така Петков коментира повдигнатото му обвинение за заплахи във връзка с обществени поръчки към бившия министър на електронното управление Александър Йоловски.