Свят

SpaceX ще изстреля 4 души на първата по рода си мисия около земните полюси

   

  google

Екипаж от четирима пътници, начело с милиардер от криптовалута, ще бъде изстрелян на борда на капсула на SpaceX, която ще ги пренесе над земните полюси, като това ще бъде първият случай на подобна мисия, съобщава Си Ен Ен.

Групата трябва да се издигне от стартова площадка във Флорида по време на 4,5-часов прозорец, който се отваря в 21:46 ч. българско време днес.

Инвеститорът от Малта Чун Уанг финансира мисията, която е наречена Fram2 по името на норвежки кораб, осъществил ключови експедиции до Северния и Южния полюс в началото на XX век.

Уанг е натрупал богатството си с операции по добив на биткойни и е платил на SpaceX неразкрита сума пари за провеждането на тази мисия. Към него се присъединяват трима полярни изследователи, с които Ванг се е запознал по време на пътуванията си на Земята: Норвежкият филмов режисьор Янике Микелсен, германският изследовател в областта на роботиката Рабеа Роге и австралийският авантюрист Ерик Филипс. 

Никой от екипажа не е пътувал в космоса.

„Моето собствено пътешествие беше оформено от любопитството през целия живот и очарованието от преодоляването на границите“, каза Чун в петък по време на аудиосъбитие „Spaces“ в X, платформата за социални медии, собственост на изпълнителния директор на SpaceX Илон Мъск.

Целта на Fram2 е да проведе уникална мисия, която да отдаде почит на увлечението на квартета по полярните изследвания, следвайки стъпките на други уникални пътувания в областта на космическия туризъм, като мисията Inspiration4 на SpaceX през 2021 г. 

Fram2 се отличава, защото нито един човек не е пътувал директно над земните полюси от космоса, което изисква траектория на полета, която е много по-изискваща гориво, отколкото достигането на орбити по-близо до екватора.

Мразовитите шапки на родната ни планета са невидими за хората на борда на Международната космическа станция, например, която обикаля близо до екваториалната линия на Земята. Досегашната мисия с екипаж, която се е доближила най-много до полюсите на планетата, е космическият полет от съветската епоха, наречен „Восток 6“, през 1963 г.

Въпреки това „Восток 6“ е летял под наклон от 65 градуса, докато „Fram2“ ще се стреми към ориентация от 90 градуса, което означава, че ще лети напълно перпендикулярно на екватора. 

По време на мисията телата на членовете на екипажа ще бъдат изследвани. Очаква се те да дадат на учените представа за това как реагират на безтегловността и как се адаптират към болестта на движението - често срещан симптом, за който съобщават астронавтите.

Очаква се Fram2 да прекара три до пет дни в космоса, преди да се завърне у дома с кацане край бреговете на Калифорния.