Виждали сте малки 3D принтирани модели, чували сте за 3D принтери, използвани за изработване на оръжия, и дори сте чели новини за принтирани храни, но 3D принтирана гара е нещо съвсем различно. И къде другаде би могло да се случи това, освен в Япония?
Железопътната група West Japan Railway Group се е обърнала към 3D принтирането, за да построи бързо заслона на гарата в Хацушима в град Арида, близо до Осака, като е позволила той да бъде издигнат за около два часа и половина.
Снимките на новата гара показват по-скоро малка конструкция, подобна на колиба, отколкото внушителна сграда, което в Обединеното кралство би означавало, че спирката е на разклонена линия, използвана от малко хора, и най-вероятно е предназначена за закриване, но това е Япония.
Хацушима, подобно на много сравнително селски гари в региона, има остаряла дървена конструкция, която се нуждаела от подмяна, а 3D принтираната постройка, която сега е заела мястото ѝ, е с подобни размери. Кофражът, използван за оформяне на бетонни участъци, е бил компонентът, отпечатан на 3D принтер с помощта на хоросан. След това те са били запълнени с бетон и стоманена армировка, за да се създадат четирите части на сградата и нейните основи, които са били транспортирани до обекта и сглобени, пише hicomm.bg.
Железопътната компания извърши строителните работи след приключване на дневните влакови услуги, като работата отне около 180 минути. Това, както отбеляза компанията, е „значително по-кратко“, отколкото би отнело използването на конвенционални методи. Разходите за построяване на сградата се оценяват на половината от разходите за използване на стоманобетон, а техниката може да бъде повторена при подмяната на други сгради на гарата.
Изглежда, че Япония не е единствена с такава идея. Триизмерното печатане на армиран бетон, наречено Printfrastructure, е планирано да бъде използвано от изпълнителя на тунелите за високоскоростната железопътна линия HS2 в Обединеното кралство, ако тя изобщо някога бъде построена. Миналата година Европейската космическа агенция показа първия 3D метален компонент, отпечатан на Международната космическа станция, като проучване на това как това може да се използва за създаване на части чрез рециклиране на боклуци.
Техники за 3D принтиране на къщи също вече съществуват, макар че все още не изглежда да са намерили широко приложение.